Danas se u hotelu Evropa u Sarajevo održava panel diskusija “Procjena efikasnosti aktivnih mjera zapošljavanja i unapređenje mjera u budućnosti” u organizaciji JU Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo uz podršku Projekta Prilika Plus i Ambasade Švicarske u BiH.
Panel diskusiju su otvorili Premijer Kantona Sarajevo, Elmedin Konaković i direktor JU Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo, Igor Kamočaji. U radu panela učestvuje veći broj poslodavaca, predstavnika službe za zapošljavanje KS i drugih relevantnih aktera.
Premijer Kantona Sarajevo je istakao da se aktivne mjere u zapošljavanju pogrešno identificiraju jedino sa finansijskim podsticajima. Aktivne mjere u formi finansijske podrške trebaju biti usmjerene samo ugroženim grupama. Pogrešno je službu za zapošljavanje posmatrati samo kao “kasu za programe”. Premijer i direktor JUSZZKS su naglasili da su reforme sektora zapošljavanja i obrazovanja ključ razvoja Kantona Sarajevo.
Prisutni poslodavci su predstavili glavne probleme sa kojim se suočavaju u identificiranju i zapošljavanju određenih profila radnika. Primjera radi, na teritoriji Kantona Sarajevo postoji značajna potreba za građevinskim radnicima ali ovi profili zanimanja i pored toga nisu atraktivni mlađoj populaciji. Poslodavci su pohvalno ocijenili saradnju sa javnom službom za zapošljavanje i izrazili nadu da će saradnja biti nastavljena i unaprijeđena i u narednom periodu.
Predstavnica Projekta zapošljavanja mladih, Venesa Omerhodžić, podvukla je potrebu šireg sagledavanja aktivnih mjera za zapošljavanje, odnosno da aktivne mjere nisu samo novac koji poslodavci mogu dobiti kroz programe. Aktivne mjere su i klubovi za traženje posla, ali i savjetodavni proces kroz koji prolaze nezaposlene osobe s ciljem njihove aktivacije. Potpuno je pogrešno posmatrati JUSZZKS kao kasu za programe zapošljavanja pripravnika i ništa drugo. Na evidencijama JSZZ postoji kvalitetan kadar ali se on poslodavcima mora nuditi uz brzu i kvalitetnu selekciju. Premijer Kantona Sarajevo je dodao da je potrebno koristiti i Vijeća roditelja kako bi se djeca usmjeravala u perspektivnija zanimanja za kojim postoji potražnja na tržištu rada.
Predstavnici projekta Prilika Plus, pozvali su sve poslodavce na saradnju u otvaranju trening centara – kroz koje će se mladima omogućiti da steknu odgovarajuće vještine a kroz koje će i poslodavci moži uticati na sadržaj i kvalitet pružene obuke.
Šef odjela za posredovanje u zapošljavanju Službe za zapošljavanje KS, Fikret Hadžić, naglasio je da osoblje službe nije od ključne važnosti koje mjere će biti primjenjene – dok god se ne zapošljavanju osobe sa nekim od faktora otežane zapošljivosti.
Slike sa događaja možete pogledati ovdje.