U okviru inicijative „Približavanje sporazuma za rast i zapošljavanje građanima BiH – Gledaj od čega ćeš živjeti “ jučer je u kinu Mogorjelo Čapljina održana panel rasprava i mini sajam o upoznavanju zainteresiranih sa sporazumom o rastu i zapošljavanju. Radi se o nizu jednodnevnih aktivnosti koje imaju za cilj unaprijediti znanje i razumijevanje bosanskohercegovačkih građana o neophodnim socio- ekonomskim reformama i drugim segmentima Sporazuma. Inicijativa je proistekla iz Sporazuma za rast i zapošljavanje, koji je objavljen u srpnju 2014. godine te poziva na izradu programa reformi za Bosnu i Hercegovinu u Zaključcima Vijeća Europske unije iz prosinca 2014. godine.
Cilj je unaprijediti znanje i razumijevanje građana BiH o neophodnim socio – ekonomskim reformama. Prvi događaj pod nazivom „Što znači Sporazum za rast i zapošljavanje?“, koji također označava početak inicijative, planiran je u Tomislavgradu dana 5. svibnja, a potom u Čapljini dana 6.svibnja.
„Program Sporazuma za rast i zapošljavanje je program za one koji žele vidjeti bolji kvalitet života u BiH, više radnih mjesta, povećanje ulaganja i bolje perspektive za mlade i sve građane ove zemlje. Iz tog razloga, inicijativa okuplja predstavnike EUSR-a, predstavnike zemalja članica Europske unije, zajedno s lokalnim ekonomskim stručnjacima, lokalnim dužnosnicima, poduzećima i obrazovnim institucijama, ali što je najvažnije, lokalno stanovništvo, kako bi razgovarali o zajedničkom programu ekonomskih mogućnosti za sve“, istakao je Ole Hammer, politički savjetnik, EUSR.
U ime općine Čapljina nazočnima se obratio načelnik dr. Smiljan Vidić gdje je ukratko iznio problene nezaposlenosti s kojima se svakodnevno susrećeno, te ukazao na dobar ambijent za investiranje. Zamjenica voditelja misije Veleposlanstva Kraljevine Nizozemske u BiH, Loes Lammerts, je predstavila plan ovoga projekta. Također, u ime čapljinskih gospodarstvenika nazočne je pozdravila Nikolina Jovanović koja je ujedno iznjela iskustva firme Mlini d.o.o. “Uvjeti su teški i sve što je sporazumom naznačeno je istina i mi poduzetnici to osjetimo na svojoj koži, posebno kada je riječ o zamršenoj birokraciji, koja nam uzima više vremena, nego bavljenje razvojom biznisa… Ideja je zaista odlična i ovo će nam značiti bolje sutra ukoliko se provedu reforme”, rekla je Jovanović.
Ključni panelisti Anto Domazet, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, Ranko Markuš, voditelj tima YEP projekta (Projekat zapošljavanja mladih), Mladen Kostić, direktor Tehnološkog parka INTERA, Nikolina Jovanović, zamjenica direktora, Mlini d.o.o., su diskutirali sa nazočnim građanima, mahom mladima, o elementima sporazuma, te njegovom utjecaju na budućnost bisanskohercegovačkog društva.
Po završetko panela, Ranko Markuš, voditelj tima YEP projekta, je prezentirao Švicarski portfolio zapošljavanja mladih, reformski paket za službe za zapošljavanje na kojemu YEP trenutačno radi, te se očekuje njegovo širenje u Zeničko-dobojskoj, Tuzlanskoj, i Bosansko-podrinjskoj županiji.
Nakon odrzane panel rasprave uslijedio je mini sajam – forum zapošljavanja i karijera koji je organiziran u tri paviljona sa štandovima firmi koje su započele uspješan biznis, sa firmama koje nude posao i sa posrednicima u zapošljavanju koji će informirati građane o mogućnostima zapošljavanja.
Prilog Radio Čapljine možete poslušati na ovom linku a fotogaleriju možete pokrenuti klikom na sljedeću sliku: