Search

SPSS obuka za zaposlenike javnih službi za zapošljavanje

Moderno poslovanje zahteva da menadžeri u svakom trenutku imaju veliki broj informacija, iz različitih izvora. Najbolje su one informacije koje govore o stanju na tržištu, te efikasnosti usluga koje se pružaju. Dobar deo podataka sa tržišta je neophodno kvantifikovati i analizirati. Samo na taj način može se doći do realnih zaključaka o funkcionisanju tržišta i efikasnosti. Primjena računara i složenijih softverskih paketa neophodna je sve većem broju korisnika, pre svega menadžerima i stručnjacima/analitičarima iz raznih sektora u preduzećima, konsultantskim kućama, marketinškim agencijama, ali se uvođenjem sofisticiranog sistema praćenja učinaka ovi alatiu po prvi put uviode u javne ustanove, službe za zapošljavanje. Jedan od najmodernijih programa za obradu statističkih podataka je softver IBM SPSS.

SPSS je programski paket namijenjen statističkoj analizi podataka.  Zadnjih 50 godina SPSS je najrasprostranjeniji i najčešće korišten program za provedbu statističkih analiza podataka. Iako se prvotno koristio isključivo unutar naučne zajednice, brzo je našao primjenu u poslovnom okruženju – istraživanju tržišta, oglašavanju, optimizaciji i razvoju poslovnih procesa. Danas ga, osim instituta, sveučilišta i državnih agencija, koriste marketinške agencije, agencije za istraživanje tržišta, odjeli marketinga i ljudskih resursa mnogih kompanija.

S ciljem modernizacije rada javnih službi za zapošljavanje YEP ulaže maksimalne napore da službenici steknu adeklvatne vještine za poslove koje obavljaju. U naredna dva dana će u Sarajevu biti provedena SPSS obuka za zaposlenike javnih službi za zapošljavanje sa ciljem jačanja njihovih vještina za primjenu sistema za praćenje učinaka i izrade izvještaja o učincima. Dvodnevna obuka će biti organizovana u vezi sa korištenjem statističkog programa SPSS kao važnog alata koji služi za pripremu i obradu podataka koji se koriste u aplikaciji za mjerenje učinaka, a koju je Projekat razvio u cilju praćenja efikasnosti i efektivnosti rada Službi i koja je u potpunosti prenešena na upravljanje i korištenje ZZZRS i JUSZZKS.

Kako bi se uspostavio efikasan sistem, javnih službi za zapošljavanje zadati trošak je trošak jednog službenika, a za taj trošak se pruža određeni broj usluga koji se prati i cijena jedne usluge je trošak službenika u odnosu na broj pruženih usluga. Jako je bitno tačno definisati egzogene varijable (koeficijente heterogenosti) na odgovarajući način, jer ne rade svi biroi u istim uslovima. Identifikacija egzogenih varijabli je trajni izazov, a realizacija modela se vrši uz pomoć razvijanja višestrukog regresijskog linearnog modela metoda najmanjih kvadrata (eng. Ordinary Least Squares – OLS), odnosno uz pomoć korigovane OLS metode (eng. Corrected Ordinary Least Squares – COLS), koja ima mogućnost da uzme u obzir najveći broj egzogenih varijabli koje imaju najjači uticaj na varijacije rezultata integracije nezaposlenih osoba na tržište rada, te na osnovu tog modela tumače se rezultati i poredi efikasnost biroa. Na ovaj način se uspostavlja granica efikasnosti kao osnova za komparativne analize. OLS i COLS su poznati kao “frontier-based benchmarking methods”. U jednačini linearne regresije može se zapaziti da se u model može uključiti veći broj nezavisnih (uticajnih) varijabli koje najviše doprinose varijabilnošću stope integracije nezaposlenih osoba kroz određeno vremensko razdoblje, čime bi se izvršile korekcije rezultata biroa za uslove u kojima funkcionišu, odnosno kako bi se omogućilo fer poređenje njihove efikasnosti, odnosno rangiranje.

Obuku će provesti prof. dr Emir Agić, u okviru Poslovne akademija Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, a svi učesnici će dobiti certifikate o obavljenoj edukaciji Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.

Inače, Sistem za mjerenje i praćenje učinaka je razvijen tokom implementacije novih praksi i procedura u radu u dva (ogledna) biroa, u birou Novo Sarajevo i u ZZZRS u birou Doboj, te se trenutno prate učinci u svim biroima Republici Srpskoj i u JUSZZKS. Koncept je razvijen od strane YEP-a uz angažman švajcarskih stručnjaka predstavnika Švajcarskog sekretarijata za ekonomske poslove (SECO) koji je i u Švajcarskoj zadužen za praćenje učinaka kantonalnih službi za zapošljavanje.

 

Druge objave u kategoriji