Udruženje poslodavaca i Savez samostalnih sindikata u Bosni i Hercegovini informirali su Ekonomsko-socijalno vijeće za teritoriju Federacije BiH da su usaglasili novi opći kolektivni ugovor u FBiH. Poslodavci i sindikati treba da potpišu ovaj ugovor 18. decembra u Sarajevu, dogovoreno je tokom današnje sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća.
Federalna vlada trebalo bi da produži rok za usklađivanje granskih kolektivnih ugovora do 90 dana, rečeno je na ovoj sjednici. Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH (SSS BiH) je pojasnio koje su ključne promjene koje donosi novi Opći kolektivni ugvor.
“Najniža cijena rada, odnosno najniža satnica iznosit će 2,31 KM, topli obrok iznosit će minimalno 1 posto od prosječne plate u FBiH, dok će minuli rad iznositi 0,4 posto na platu”, kaže Bajramović.
Granski sindikati i njihovi poslodavci mogu dogovarati i bolje uvjete ali ovo su minimalna radnička prava ispod kojih se ne može ići. Zajednički dogovor sindikata i poslodavaca jeste da se od Vlade FBiH zahtjeva da topli obrok i naknada za prijevoz i dalje ostanu neoporezovani.
Pojednostavljeno, umjesto dosadašnjih 370 KM, najniža plata u FBiH bit će povećana na oko 410 KM, dok će topli obrok iznositi minimalno oko 8 KM. Što se tiče prekovremenog rada, on će biti plaćan 25 posto više. Noćni rad i rad državnim praznicima bit će plaćan 40 posto više.
“Bitna promjena je i da se ovaj sporazum odnosi na sve radnike bez obzira šta piše u zakonu, odnosno da li kompanija ima 30 ili manje radnika. Mi smo se bojali da će ti radnici biti najugroženiji, a sve zbog zakonske odredbe da firma s manje od 30 radnika ne mora imati pravilnik o radu.”, kaže Bajramović.
Ovakav razvoj događaja je predvidio i rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih (YEP) Ranko Markuš, u jeku kampanje protiv novog Zakona, kada se tvrdilo da kolektivnih ugovora više neće biti. Video sa tom izjavom je dostupan na linku.
YEP ide dalje. Na Forumu sektora zapošljavanja, koji je održan na Jahorini 8.decembra, Projekat zapošljavanja mladih predstavio je Analitički dokument “Praktična primjena zakona o radu Federacije Bosne i Hercegovine”, a na osnovu kojeg je održana još jedna Forumska diskusija na kojoj su učestvovali predstavnici nadležnih ministarstava, poslodavaca i predstavnici službi za zapošljavanje sa svih nivoa u BiH. Ovo je još jedan u nizu dokumenata koje Projekat zapošljavanja mladih uz podršku Vlade Švicarske priprema i publikuje sa namjerom da se široj javnosti približe aktuelne teme. Cilj ove analize nije da ponudi sveobuhvatnu analizu Zakona o radu FBiH, niti davanje pojašnjenja svih odredaba, nego je stavljen naglasak na pojedina riješenja koja predstavljaju napredak u odnosu na ranija, a koja bi mogla dovesti do promjena u praksi i primjeni propisa koji će uticati i na radnike i na poslodavce. Već godinama bh tržište rada je podložno kritikama inostranih ulagača za koje su pojedine odredbe ranijeg Zakona o radu bile demotivirajući faktor za ulaganje bh privredu, a novi Zakon o radu će svakako doprinijeti i većoj konkurentosti bh privrede, istakao jedan od poslodavaca tokom Foruma.
Projekat zapošljavanja mladih (YEP) organizira predstavljanje prve sveobuhvatne analize Zakona o radu Federacije Bosne i Hercegovine za predstavnike bh. medija. Analiza će biti predstavljena u petak, 18.decembra 2015. godine. Sa predstavnicima medija o rezultatima Praktične primjene Zakona o radu Federacije BiH razgovarat će autori Analize:
- Dina Duraković-Morankić, advokat – stručnjak za radno pravo
- Ranko Markuš, rukovodilac Projekta zapošljavanja YEP
Tokom razgovora novinari će imati priliku čuti ko je, zapravo, pripremio Zakon o radu FBiH, ko je bio za, a ko protiv i zašto, ko izražava sumnju, a ko i kako dokazuje (ne)postojanje diskriminacije radnika, ko ne mora imati ugovor o radu, a za koga je obavezan, hoće li pripravnici dobijati veću plaću, ko je zakinut ograničenjem od maksimalnih 30 dana godišnjeg odmora, može li radnik koji je duže od šest mjeseci na bolovanju dobiti otkaz, mogu li očevi stvarno koristiti porodiljsko odsustvo, nakon koliko godina zastarjevaju novčana potraživanja iz radnog odnosa…samo su neka od pitanja na koja analiza Praktična primjena Zakona o radu FBiH daje odgovore.