13:16 v.d. direktora Federalnog zavoda za zapošljavanje zaključio je zvanični dio Konferencije i Foruma o zapošljavanju mladih izjavom u kojoj je ponovo podvukao rješenost menadžmenta Federalnog zavoda za zapošljavanje da u saradnji sa nadležnim ministarstvima, aktivno radi na promociji koncepta društvenog preduzetništva.
13:06 – Jasmina Mujezinović, predstavnica Fondacije lokalne demokratije problematizirala je pitanje zapošljavanja žena – naročito žrtava porodičnog nasilja. Problemi ove populacije su složeni i zahtijevaju i složen odgovor.
13:02 – Dubravka Kovačević, ispred Care International, predstavila je aktivnosti svoje organizacije u oblasti ekonomskog osnaživanja žena u ruralnim područjima. Preko 150 žena je do sada bilo korisnik ovog programa nakon čega više ne spadaju u grupu osoba koje se nalaze na granici ili ispod granice siromaštva. Ovaj program, razvijen u BiH, je prepoznat u širim razmjerama i sada se pominje primjenjivati i u Crnoj Gori.
12:45 – Predstavnici društvenog biznisa TMP, koje zapošljavanja lica sa invaliditetom, predstavio je uspješni primjer. Ovu preduzeće funkcioniše od 1964. godine. U predratnim vremenima, ove preduzeće je zapošljavalo znatno veći broj radnika (preko 120). Iako danas ima znatno manje zaposlenih, preduzeće posluje pozitivno i ostvaruje značajan godišnji prihod (oko 1 milion KM). Nakon posljeratnih 8, preduzeće ponovo povećava broj radnika i trenutno zapošljava 28 radnika. Predstavnici TMP-a su pohvalili nastojanja Federalnog zavoda za zapošljavanje u prethodnim godinama i trud uložen u razvoj društvnog poduzetništva.
12:35 – Selma Hadžihalilović, iz Fondacije Cure postavila je pitanje o kapacitetu koncepta društvenog preduzetništva u kontekstu ženskog siromaštva.
12:31 – Armin Talić, ispred Ekonomskog fakulteta postavio je pitanje o postojanju coworking prostora u Splitu i splitskim iskustvima u primjeni ovog koncepta za motiviranje mladih za generisanje novih poslovnih ideja. U odgovoru, gđa Russo je objasnila da u Splitu postoje određena iskustva sa ovim konceptom ali da ta iskustva nisu na nivou priča o uspjehu – ovi poslovni poduhvati još uvijek nisu na nivou koji osigurava održivost.
12:26 – u okviru diskusije, svoje viđenje socijalnog (ljudskog) potencijala potrebnog za pokretanje društvenih biznisa dao je predstavnik Omladinske informativne agencije, Jan Zlatan Kulenović. Prema Janu, povoljno okruženje nije samo zakonodavstvo, već prvenstveno stimulacije kroz smanjenje parafiskalnih nameta, komercijalnih troškova itd. Pitanje promocije dobrih priča, formalnog obrazovanja i sistemima podrške su ključni elementi buduće Platforme.
12:15 – Nakon prezentacija, otvorena je diskusija na temu Platforme za društveno poduzetništvo u FBiH. Stojan Zagorc, podijelio je iskustva iz osnivanja društvenih biznisa u Sloveniji. Prema njegovom iskustvu, ključ je održivost i ne oslanjanje isključivo na grant sredstva. g. Zagorc je naglasio da sve zemlje nastale na teritoriju bivše Jugoslavije imaju bogato iskustvo u društvnenom preduzetništvu, te da nema razloga da se stidimo i zaboravljamo svoju istoriju.
11:55 – predstavnica udruge Zdravi grad iz Splita, doc. dr. sc. Andrea Russo predstavila je istorijat razvoja okvira za društveno preduzetništvo u Republici Hrvatskoj te ulogu svoje organizacije u Adria Welfare Mix projektu. U R. Hrvatskoj, donesena je Strategija za razvoj društvenog poduzetništva a uskoro se (u skladu sa Strategijom) očekuje i izrada i izglasavanje Zakona o društvenom poduzetništvu.
11:45 – Predstavnik fondacije Mozaik, Dženan Šarić predstavio je iskustva Mozaika u radu sa mladim ljudima u razvoju (inkubaciji) novih društveno poduzetničkih ideja.
11:25 – Nakon pauze, prezentira Zoran Puljić, predstavnik fondacije Mozaik na temu presjeka lokalnih i međunarodnih iskustava u pokretanju društvenih biznisa. Tema prezentacije je mogućnost transformacije nevladinih organizacija u društvene biznise kao i strukturiranja društvenih biznisa prema veličini. Naglašeno je da novo-osnovani društveni biznisi zahtijevaju podršku. Međutim, nakon nekog vremena, kada društveni biznis prerastu određenu veličinu – oni prestaju biti potencijalni korisnici sredstava javnih službi a postaju potencijalni partneri impact investitora (najčešće donja granica veličine biznisa koji su interesantni impact investitorima je pola miliona eura). Dobar ekosistem za razvoj društvenog preduzetništva zahtijeva izjednačavanje položaja društvenih biznisa sa ostalim kompanijama. Naime, društveni biznisi najčešće nemaju pristup bankarskim i sredstvima drugih investitora.
10:30 – Prof. dr. Muamer Halilbašić, ispred Ekonomskog Instituta iz Sarajeva dao je pregled mogućih organizacionih oblika i presjek EU iskustava u društvenom preduzetništvu. Izlaganje prof. Halilbašića je sažetak publikacije “Modeli socijalnog preduzetništva u BiH” koja je pripreljena u okviru aktivnosti YEP-a na promociji društvenog poduzetništva.
10:00 – Predstavnik Projekta zapošljavanja mladih (YEP), Dženan Trbić, prezentirao je YEP iskustva iz Programa lokalnih inicijativa kroz koji su, u 2014 godini, formirana tri društvena biznisa.. U drugom dijelu prezentacije, predstavnik YEP-a je predstavio niz pitanja koje bi trebalo adresirati kroz Platformu za društveno preduzetništvo: (1) šta je (definicija/kriterijiji) društveno preduzetništvo u kontekstu FBiH; (2) koji elementi društvenog biznisa su od ključne važnosti u FBiH kontekstu; (3) ko (i kako) bi u FBiH trebao definirati pitanje “šireg društvenog interesa” i (4) kako kreirati poticajno okruženje za razvoj društvenih biznisa.
09:40 – Predstavnik Federalnog zavoda za zapošljavanje (FZZZ), Haris Huskić, predstavio je Adriatic Welfare Mix projekat i rezultate ostvarene kroz dosadašnje aktivnosti. U okviru projekta, FZZZ je do sada proveo značajan broj analiza i dokumenata koji za cilj imaju konkretnu pomoć budućim društvenim biznisima, kao što su model biznis planovi. Saradnja ostvarena kroz partnere AWM projekta, iz Italije, Hrvatske i Albanije omogućava pristup znanju i iskustvima koja mogu značajno podstaći razvoj društvnog poduzetništva u FBiH
09:15 – U organizaciji Federalnog zavoda za zapošljavanje, te uz podršku Projekta zapošljavanja mladih, danas se na Ilidži održava 12. Vijesti – socijalno poduzetništvo u FBiH. Forum se realizuje kao dio Konferencije o socijalnom poduzetništvu u FBiH u okviru IPA projekta Adriatic Welfare Mix.
Konferenciju su otvorili v.d. direktora Federalnog zavoda za zapošljavanje, Omer Korjenić, Ministar Federalnog ministarstva rada i socijalne politike Vesko Drljača, Amir Zukić, Ministar Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta te David Kramer, zamjenik direktora za saradnju Ambasade Švicarske u Bosni i Hercegovini.
Konferenciju moderira rukovodilac tima Projekta zapošljavanja mladih, Ranko Markuš.