Search

Nezaposleni profesori, politolozi, kriminalisti…

Među više od pola miliona nezaposlenih, najviše je kriminalista, politologa, žurnalista, socijalnih radnika…

Neusklađenost tržišta rada i obrazovnog sistema, glavni su razlozi visoke stope nezaposlenosti u BiH. Rješenje za ovaj problem za sada ne postoji, osim u  prekvalifikacijama.

Azra Hamzić (28) uči izradu različitih predmeta od bakra. Diplomirala je na  Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu 2011. godine. Međutim, posao u struci nije mogla naći.

„Obrazovana sam, završila sam kriminalistički fakultet. Radim i magistarsku tezu. Nadam se da ću se zaposliti. Mada su kod nas u BiH šanse male. Ja sam odlučila da se bavim jednim alternativnim zanimanjem koje je lijepo,produktivno i ne žalim se”, ističe Hamzić.

Obrađivanje bakra kao zanimanje

Svog učitelja, majstora zanata Ismeta, upoznala je sasvim slučajno. Najprije mu je zbog dobrog poznavnja stranih jezika pomagala u komunikaciji s turistima, a nedugo zatim počela je učiti kako obrađivati bakar.

„Kao i većina omladine koja upisuje fakultete, nadajući da će dobiti neke super poslove, da će imati super život. Međutim situacija je takva da se ne mogu svi ekonomisti zaposliti, kao ni kriminalisti”, kaže ona

Podaci potvrđuju da se sa određenim zanimanjima zaista teško pronalazi posao.

Među više od pola miliona nezaposlenih, najviše je kriminalista, politologa, žurnalista, socijalnih radnika, te  profesora različitog usmjerenja.

Iako je potražnja za njima velika, zbog hiperprodukcije, na zavodu je i veliki broj pravnika i ekonomista.

S druge strane, stalna je potreba za inžinjerima i specijalistima medicine.

U službi za zapošljavanje tvrde da buduće studente upozoravaju na brojke sa tržišta rada.

“Svake godine imamo profesionalnu orijentaciju i karijerno usmjeravanje učenika. Tom prilikom obiđe se 70 do 80 posto škola u kantonu, izlažemo sve podatke. Dajemo im pregled nezaposlenosti po zanimanjima iz svih kvalifikacija: od nk, srednje srtučne spreme, visoke, više… Studenti su upoznati sa brojem lica koji se nalaze na evidenciji”, kaže Marijana Ibiševiž iz Službe za zapošljavanje.

Nekoliko hiljada radnih mjesta

“Nesrazmjer između ponude i potražnje na trzištu rada u BiH, problem je  koji se mora sistemski rješavati. Tako kažu stručnjaci. A u međuvremenu jedan dio mladih odlazi preko granice, drugi preuzima incijativu, a treći čeka upravo sistemsko riješenje države”, izvijestio je Al Jazeerin reporter Armin Totić.

Analitičar tržišta rada, Erol Mujanović tvrdi da, uprkos visokoj stopi nezaposlenosti, u svakom trenutku i na ovakvom tržištu rada postoji nekoliko hiljada otvorenih radnih mjesta, jer poslodavci ne mogu uvijek pronaći ono što im treba.

Brojni su faktori koji obrazovni sistem čine nekompatibilnim s tržištem rada. Na pitanja poput onih – trebaju li mladi drugačije birati fakultete, trebaju li fakulteti ograničiti broj studenata, ima li praktičnog rada u dovoljnoj mjeri i je li dobar – nemoguće je dobiti odgovor s jedne relevantne adrese, jer se obrazovanjem bavi 13 ministarstava i jedan odjel u Bosni i Hercegovini.

Izvor: Al Jazeera 

Druge objave u kategoriji