Danas (utorak, 14.10.2014.) će na Međunarodnoj ICES konferenciji biti predstavljen sistem upravljanja učincima koji razvija YEP, uz podršku Švajcarskog sekretarijata za ekonomske poslove, a za javne službe za zapošljavanje u BiH. Metodologija je obrađena na naučnim osnovama i prezentovana je u sručnom dokumentu “PUBLIC EMPLOYMENT SERVICES MOVING FROM PUBLIC MONOPOLIES TOWARDS QUASI-MARKETS”. Dokument će biti dostupan i na web stranici YEP projekta odmah po objavi u Zborniku radova konferencije. Prezentacija i stručna diskusija će biti organizovani u E-net sali Ekonomskog fakulteta, sa početkom od 16 časova, a događaj će moderirati doc. dr Meliha Bašić.
Podsjećanja radi, projekat zapošljavanja mladih u saradnji sa Švajcarskim sekretarijatom za ekonomske poslove (SECO), na zahtjev javnih službi za zapošljavanje u BiH (Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske i Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo), pruža podršku za uspostavljanje sistema upravljanja učincima u ovim institucijama. Očekuje se da će sistem biti u potpunosti razvijen do kraja ove godine. Ovo je prvi sistem za upravljanje učincima u bilo kojoj javnoj ustanovi u Bosni i Hercegovini, te se očekuje da će kao takav biti primjer drugim javnim institucijama.
Postoji veliki interes za prezentovanje procesa i rezultata sistema upravljanja učincima koje uvodi YEP, posebno jer je cijeli proces obavljen u eksperimatalnim uslovima dva Ogledna biroa – Novo Sarajevo i Doboj. Zbog pojašnjavanja cijelog koncepta Projekat je objavio niz tehničkih, stručnih i naučnih dokumenata koji opisuju sistem među kojima i:
- Komparativna analiza sistema upravljanja učincima u JSZZ Evrope,
- Model upravljanja učincima u Švajcarskoj,
- Model komparativne konkurencije koji će se primjeniti u BiH,
- Tehnička specifikacija modela za upravljanje učincima u BiH.
Ekonomski fakultet u Sarajevu je domaćin 7. Međunarodne konferencije od 13. do 14. oktobra. ICES konferencija predstavlja značajnu mogućnost za naučnu zajednicu i kreatore politika da diskutuju najrelevantnija i aktuelna pitanja, te da podijele svoje poglede posebno kada je u pitanju centralna i istočna Evropa. Učesnici dobijaju mogućnost da predstave svoje zaključke, kako bi se produbilo znanje, ali i podstakla saradnja u regionu.