U ponedjeljak 09.02.2015 u Doboju je održana konferencija “Kako unaprijediti životne uslove nakon poplava”, na kojoj su diskutovana iskustva sa raspodjelom humanitarne pomoći stanovnicima poplavljenih područja, načini donošenja odluka, mehanizmi komunikacije, te načini na koji je cijeli proces vođen, uključujući njegovu transparentnost. Na konferenciji je između ostalog prezentovana i švajcarska podrška poplavljenim područjima (Swiss Flood Response), koja iznosi 10 miliona KM.
Prema procjenama, štete i gubici koje su uzrokovane majskim poplavama u BiH su ogromne i iznose oko 4 mlrd KM. Samo je poslovni sektor pretrpio štetu u iznosu od cca 2,5 mlrd KM, pri čemu, tokom procjene, nisu uzete u obzir i one štete koje su nastale u neformalnom sektoru, a koje je također neophodno sanirati. Isto tako, treba spomenuti i štete uzrokovane poslije majskih poplava, a nastale u šestom i osmom mjesecu, koje, sa gledišta vlasti, kao i da ne postoje.
Štete od poplava ugrozile su živote i socijalno-ekonomsku budućnost građana BiH, 3.000 ljudi je ostalo bez posla, 13.500 radnih mjesta je direktno ugroženo, dok se 50.000 radnih mjesta smatra indirektno ugroženim. Međutim, od navedenih podataka, još više razočarava činjenica, što su navedene štete mogle da budu upola manje, da su nadležne vlasti na vrijeme preduzele odgovarajuće preventivne mjere za zaštitu od poplava. O tome svjedoči Izvještaj revizije učinka – prevencija poplava u FBiH iz 2013.godine, u kojem se, između ostalog, navodi da posljednjih godina poplave intenzivno pogađaju područje Federacije BiH i nanose velike materijalne štete koje su prema procjeni u 2010. godini iznosile oko 100 miliona KM.
Indikativno je da se poplave ponavljaju, skoro svake godine, na istim područjima. Kako ističu mediji, privrednici i nevladin sektor, poplave uvijek iznenade jer nema prevencije. Sa stanovišta privrednika, vlasti nisu učinile dovoljno u provođenju preventivnih mjera, što ima za posljedicu plavljenje objekata, poljoprivrednog zemljišta i naselja. Istraživanja stručnjaka i studije ukazuju da su aktivnosti na rekonstrukciji i održavanju postojećih i izgradnji novih zaštitnih objekata nedovoljne i da je evidentna stagnacija. Prema procjeni stručnjaka „svaki uloženi dolar u prevenciju smanjuje štete od poplava i do osam puta“. Poplave kao prirodni fenomen, nije moguće spriječiti, ali poduzimanjem preventivnih mjera može se ublažiti štetno djelovanje voda.”
Jedan od transparentnih i konkretnih načina podrške koji uključuju i mjere oporavka, ali i mjere prevencije, je podrška Vlade Švajcarske, koka se realizovala kroz Ambasadu i vezane projekte u iznosu od 10 miliona KM. Jedan od švajcarskih portfolija je Portfolio zapošljavanja mladihkoji je sačinjen od tri projekta koji za cilj imaju smanjenje nezaposlenosti među mladima. Svaki od ova tri projekta adresira jednu specifičnu dimenziju nezaposlenosti mladih: Prilika plus je fokusiran na radne snage sa odgovarajućim stručnim vještinama i motivacijom da se uključe u tržište rada, Market Makers za cilj imaju da promovišu tražnju na tržištu rada (prije svega privatnim kompanijama) za obučenim osobljam. Projekat zapošljavanja mladih (YEP) ima za cilj da poboljša proces posredovanja koji povezuje ponudu i tražnju za radnicima. Korisnici projekata portfolija su bili direktno pogođeni katastrofalnim poplavama koje su se desile u sjevero-istočnoj Bosni 2014 godine, te je portfolio posvetio ljudske i finansijske resurse kako bi pomogao građane, kompanije i institucije da prevaziđu poteškoće u kojima su se našli zbog ove prirodne nepogode.
Projekat zapošljavanja mladih (YEP)
|
MarketMakers
Prilika Plus
|
Gore opisane podrške su približne vrijednosti:
Vlada Švicarske, je, kroz Ambasadu u Bosni i Hercegovini, ukupno izdvojila 6 miliona švicarskih franaka (9,6 miliona KM) za oporavak, rekonstrukciju i smanjenje rizika od katastrofa u okviru postojećih švicarskih razvojnih projekata (dodatna sredstva za postojeće projekte). Ova finansijska podrška je usmjerena za popravku teško oštećenih objekata kao i za pomoć ljudima u nevolji za rekonstrukciju lokalne infrastrukture. Nekoliko primjera pored Portfolija zapošljavanja mladih koji je opisan u gornjem tekstu su:
Osim podrške kroz postojeće projekte izdvojeno je 600,000 CHF za angažman eksperta za smanjenje rizika od katastrofa kroz Ujedinjene nacije u BiH. Cilj ovog angažmana je integracija spremnosti za reagovanje na vanredne događaje, zaštitu od eventualnih novih poplava i integracija jednakosti spolova u dugoročnoj strategije za obnovu BiH. |
|
Za više informacija posjetite web stranice projekata:
i web sajt Ambasade Švicarske u Bosni i Hercegovini:
- https://www.eda.admin.ch/sarajevo (engleski)
- https://www.eda.admin.ch/countries/bosnia-and-herzegovina/bs/home/vertretungen/botschaft.html (b/s/h)