Бањалука – Најповољније вријеме за реформске резове је година након избора, а приоритети нове Владе РС треба да буду запошљавање, заштита домаће производње, стварање бољег привредног амбијента, унапређење образовања и заштита радника, оцијенили су економисти, послодаваци, синдикалци, борци и студенти.
Економисти и привредници
Предсједник Удружења економиста РС “SWOT” Саша Грабовац каже да је смањење незапослености кључно и да на том путу треба повући многе потезе.
– Један од приоритета будуће Владе треба да буде нови закон о раду који се годинама повлачи у економским политикама као нешто што треба усвојити. У предизборној години то није учињено, али је идућа година право вријеме за болне реформске резове будући да владајућој партији оставља двије до три године да се осјете ефекти таквих потеза – каже Грабовац.
Додаје да друго мјесто на листи приоритета треба да буде смањење пореза и доприноса и повећање неопорезивог дијела дохотка.
– На тај начин би Влада прокламовала борбу против незапослености – истакао је Грабовац напоменувши да би то требало да прати и појачана контрола инспекције рада.
Он сматра да упоредо са смањењем намета треба поједноставити услове пословања, не само за покретање бизниса, већ и за обављање посла.
– Тренутно постоји море парафискалних намета који коштају предузетнике, али им и одузимају вријеме, а у бизнису је вријеме новац – нагласио је Грабовац и додао да је неопходна и реформа правосуђа како би се обезбиједио виши степен правне сигурности.
Директор Економског института Бањалука Војин Мијатовић каже да нову Владу очекује изазован период у економском смислу.
– Будућа Влада треба да заврши започете процесе, првенствено реформе кључних системских закона, од закона о раду до свих осталих који онемогућавају функционисање привреде на прави начин – рекао је Мијатовић и додао да је неликвидност акутни проблем привреде и да због тога Влада мора створити бољи пословни амбијент и смањити намете.
Према његовим ријечима, пред Владом ће се наћи изазов у вези са управљањем јавним средствима и проблемима у буџету.
– Потребно је обезбиједити повољније изворе финансирања привредних активности. Оно што је започето путем Инвестиционо-развојне банке РС прије неколико година сада треба добити нови замајац да се исфинансирају до краја и рефинансирају пројекти које су привредници покренули. То би требало да буде суштина у првом таласу реаговања, а те потезе би требало да прати реформа здравственог, социјалног и пензионог система, те доношења закона о раду који овакав какав јесте представља рак-рану нашег друштва – казао је Мијатовић.
Предсједник Уније удружења послодаваца РС Предраг Згоњанин истиче да је неопходно заштитити домаћу производњу и донијети нови закон о раду.
– Помоћ коју земље ЕУ дају послодавцима је 12 пута већа него код нас. Знамо да су држава и привреда у тешкој ситуацији, али има начина да дио новца нађемо у буџету, јер без привреде нема ничега – рекао је Згоњањин.
Додао је да је потребно смањити администрацију природним одливом или дио радника преусмјерити у реални сектор.
– Послодавци ће наставити да инсистирају на повећању неопорезивог дијела плате и на смањењу парафискалних намета. Осим тога треба реформисати школство – истакао је Згоњанин.
Радници, борци, студенти
Предсједник Савеза синдиката РС Ранка Мишић напомиње да тренутно има много радника чија се права не поштују и који не могу да овјере здравствену књижицу и да буду пензионисани.
– Оно што пуни буџет РС и што треба да одржи потрошњу до сада је било у запећку и то више не смије да се дозволи – истакла је Мишићева.
За предсједника Борачке организације РС Миломира Савчића приоритет треба да буде запошљавање борачких категорија.
– Неопходан је цјеловит програм у којем би се дефинисало збрињавање демобилисаних и незапослених бораца, да се онима пред пензију обезбиједе услови за пензионисање, а да се остали запосле – рекао је Савчић и додао да обавезно треба да буде настављено стамбено збрињавање борачких категорија.
Предсједник Уније студената РС Боривој Обрадовић сматра да будућа Влада мора високо образовање позиционирати високо на листи приоритета.
– Нова петогодишња стратегија развоја високог образовања треба да буде урађена квалитетно, да се установе строжи критеријуми за отварање нових студијских програма и докторских студија јер је присутна хиперпродукција кадрова – рекао је Обрадовић.
(foto: YEP obuka Srbac)