Projekat zapošljavanja mladih je u saradnji sa Federalnim zavodom za zapošljavanje podržao osnivanje dva socijalna preduzeća, 3Down print koje će zapošljavati članove porodica osoba sa Down sindromom te preduzeće ProFresh koje će zapošljavati žene žrtve nasilja, sve sa ciljem da se iznađu riješenja za radnu aktivaciju osoba koje su uglavnom iskuljučene iz tržišta rada.
O kako se važnom pitanju radi istaknuto je i u prilogu televizije “All Jazeera Balkans” tokom kojeg je rečeno da bh zakoni ne diskriminiraju osobe sa posebnim potrebama, ali da postoji problem tzv. “tihe diskriminacije” te da prema saznanjima koje zaposleni u ovom preduzeću imaju, u BiH nema zaposlenih osoba sa Down sindromom, a slična je situacija i sa ženama žrtvama nasilja u porodici koje prije svega treba ekonomski osnažiti kako bi one u konačnici prestale biti društveni problem.
Sa time u vezi jasno aktivnosti koje YEP provodi uz podršku Vlade Švajcarske, u saradnji sa bh institucijama daju sistemska, ali i praktična rješenja koja mogu biti odgovor na šire društvene probleme od kojih je problem nezaposlenosti mladih i osoba sa posebnim potrebma i mraginaliziranih ciljih grupa samo jedan od mnogih u bh društvu.
Štamparija 3Down print po mnogo čemu je posebna. Osim što je opremljena tehnologijom posljednje generacije, poput 3D pisača, ovdje svoje mogućnosti testiraju i osobe s Down sindromom.
“Mi nemamo informaciju da ijedna osoba s Down sindromom ima radnu knjižicu. U Hrvatskoj je to, također, ispod 10. Mislim da su i oni u fazi da to razvijaju, a u Italiji, recimo, iz skupine mladih više od 40 posto radi”, rekla je za Al Jazeeru Sevdija Kujović iz Udruženja građana Život s Down sindromom.
1.aprila je i zvanično krenula sa realizacijom treća faza Projekta zapošljavanja mladih (YEP), koji će i dalje biti finansiran od strane Vlade Švajcarske, a implementiran od strane konsultanstke kompanije GOPA u periodu 2016-2020.godina. Glavni rezultat Projekta trebale bi biti institucionalne promjene na strain javnih službi za zapošljavanje koje vode ka zapošljavanju najmanje 4470 osoba, od kojih će 3900 biti mladi, a 50% žene. U ovoj fazi poseban fokus će biti na povećanju broja mogućnosti za zapošljavanje i radno aktiviranje mladih ljudi kroz podršku razvoja preduzetništva i socijalnog preduzetništva, te se očekuje osnivanje 57 poduzetničkih inicijativa od kojih će 27 biti socijalna preduzeća. U okviru te podrške nedavno su osnovana dva socijalna preduzeća “3DownPrint” Život sa Down Syndromom FBIH i “Perfect” koju osniva Fondacija lokalne demokratije, a ključni korisnici su žene žrtve porodičnog nasilja. I u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH namjera je unaprijediti aktivne mjere na tržištu rada, posebno u svjetlu razvoja mjera za podršku socijalnom preduzetništvu.