Search

Al Jazeera: Neophodna promjena federalnog Zakona o posredovanju u zapošljavanju

Al Jazeera je u posljednjih nekoliko dana objavljivala prilog o brisanju sa evidencije lica koja imaju primanja veća od 208KM mjesečno. Podsjetimo, Javna ustanova Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo u skladu sa federalnim Zakonom o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih ima obavezu da ne vodi kao nezaposlene koji su po različitim osnovama ostvarili mjesečne prihode veće od 208 KM, odnosno više od dozvoljenih 25 posto prosječne mjesečne plate u FBiH.

U pripremi ovoga priloga rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih (YEP) Ranko Markuš, je novinarki Al Jazzere Nataši Kovačev iznio stav da postoji nekoliko paradoksa u ovoj situaciji:

  1. Postoji svijest o činjenici da je ovo pitanje socijalno veoma osjetljivo. Ipak, neprihvatljivo je da se vrši javna stigmatizacija Službe koja postupa po Zakonu. Postoje dvije mogućnosti – da se radi po zakonu ili da se krši zakon.
  2. Ovdje se ne radi o radu na crno, već o legalnim ugovorima na koje su plaćeni porezi i doprinosi u Poreskoj upravi. Osobe koje se skidaju sa evidencije su zaposlene po ugovorima o djelu, a u okviru Ugovora o djelu poslodavac plaća dio doprinosa za zdravstveno osiguranje. Ipak, taj namet na poslodavca je neiskoristiv za nezaposlena lica, koja iako imaju plaćeno zdravstveno, ne mogu da ga ostvare.
  3. Komunikacija između poreske uprave i službe za zapošljavanje je na ad hoc osnovi, ona mora biti kontinurana i stalna. Neophodno je da se uspostavi direktna saradnja i razmjena potrebnih podataka (e-uprava) između zavoda/službi i drugih organa uprave FBiH. U Njemačkoj i vrtići sarađuju sa poreskom, a kao rezultat utvrđuje se fer cijena boravka djeteta u tim ustanovama u odnosu na primanja roditelja.

Bez ikakve dileme neophodne su legislativne izmjene po ovim pitanjima, te se ne može onaj koji sprovodi zakon kriviti za sadržaj zakona, već se mora sankcionisati onaj koji zakon ne provodi. Posebno je bitno da se zakon prilagodi potrebama građana, a da ne postoji pro forme. U ovom smislu u potpunosti podržavamo priojedlog Deniza Gratza prema kojem bi se sa evidencije brisala lica tek kad u posljednjih 12 mjeseci ostvare prihod veći od 12 najnižih mjesečnih plata u Federaciji. Ipak, ne smije se zaboraviti obaveza nezaposlene osobe sa evidencije da aktivno traži posao, pa je rad na ugovorima o djelu ne smije sprječavati da posao zaista traži. 

Prilog Al Jazeera-e:

Nezaposlena osoba bi, prema zakonskim definicijama, morala aktivno tražiti posao u suradnji s biroom. Aktivno trаženje poslа obuhvаtа аktivnosti nezаposlene osobe i službe za zapošljavanje usmjerene k pronаlаženju zаposlenjа koje odgovаrа stručnim, rаdnim i osobnim sposobnostimа nezаposlene osobe. Kako bi to ostvarili, pod aktivnim traženjem posla podrazumijeva se: sudjelovаnje nezаposlene osobe u grupnom informirаnju; obаvljаnje savjetodavnog intervjuа s ciljem utvrđivаnjа stručnih, rаdnih i osobnih sposobnosti nezаposlene osobe; uz podršku savjetodavca, na individualnom savjetovanju utvrđivanje osobnog plаna za trаženje poslа; provođenje plаnа trаženjа poslа od strane nezаposlene osobe i službe za zapošljavanje, jаvljаnje nа oglаse i druge oblike komunikаcije s poslodаvcem rаdi trаženjа zаposlenjа. Najveći dio poslova aktivnog traženja posla nezaposlena osoba nije u stanju samostalno obavljati, već je za to potrebna savjetodavna podrška službe za zapošljavanje.

Druge objave u kategoriji