Švajcarska je u središtu krize. Do danas je registrovano preko 10.000 potvrđenih slučajeva zaraze i 153 smrtnih slučajeva. U pogledu broja zaraženih na million stanovnika, Švajcarska je na istom nivou kao i Italija, kaže ambasadorica Rauber Saxer.
“Bolnice u cijeloj zemlji pripremaju se za veliki broj kritičnih slučajeva koji se očekuju u narednih nekoliko sedmica. Naša vlada je donosila postupno odluke za ograničavanje kretanja kako bi zaštitila najugroženije kategorije stanovništva. Do sada su sve škole zatvorene, većina trgovina je zatvorena, javni prevoz je veoma redukovan, a javna okupljanja koja uključuju više od pet osoba su zabranjena. Ljudi moraju držati odstojanje dva metra jedni od drugih. Starijim osobama ili osobama sa zdravstvenim problemima strogo se preporučuje da ostanu kod kuće”, opisuje ona situaciju u svojoj zemlji.
Švajcarska privreda će biti jako pogođena krizom, kaže Ambasadorica.
“Privremeno je obustavljen rad uslužnih djelatnosti i većine trgovina. Građevinski radovi i fabrike za sada nastavljaju s radom, ali moraju slijediti stroge mjere higijene. Vlada je već usvojila paket pomoći za firme koje su se našle u problemima u obliku garancija za kredite i potpora zbog skraćivanja radnog vremena. Trenutno se svi fokusiraju na spašavanje života, doći će vrijeme i za oživljavanje privrede.”
Nije lako biti daleko od svoje zemlje u ovom periodu. Pitali smo je kako se ona lično nosi sa ovom situacijom.
“Ovo je izazovno razdoblje za cijeli svijet. Ipak, dobro smo. Naravno da se moramo prilagoditi radu od kuće, a moja djeca su na programu učenja na daljinu. Njima najteže pada što više ne mogu napuštati kuću. Hvala Bogu da imamo malu baštu. Takođe, imam majku u Švajcarskoj koja mora ostati u kući, kao i roditelji mog supruga. Zovem ih što je češće moguće kako bih se uvjerila da su dobro.”
U porodici se strogo pridržavaju propisanih mjera i provode puno vremena zajedno, kaže Ambasadorica.
“Moj glavni zadatak je da svi u porodici ostanu zdravi, tako što ćemo se strogo pridržavati mjera o higijeni, temeljito pranje ruku, boravak u kući koliko je to moguće, nošenje maske i rukavica kada ide u kupovinu. Dobra strana krize je što sada provode puno vremena zajedno”, kaže ambasadorica.
Kada su u pitanju aktivnosti Ambasade Švajcarske u ovom periodu, većina zaposlenih radi od kuće.
“Najviše se koordiniramo preko telefona i održavanjem videokonferencija. U osnovi, većinu dana provedem na telefonu. Pored vanrednih, virtualnih, sastanaka u vezi s krizom, nastavljamo i sa svojim redovnim sastancima, jednostavno u vidu konferencijskih poziva. Mislim da su redovni kontakti među članovima tima važni i za održavanje pozitivnog duha”, priča nam Ambasadorica.
Ova kriza, ističe Rauber Saxer, takođe čini ljude inovativnim.
“Prošle sedmice otvorila sam virtualnu studijsku sedmicu za studente Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta primijenjenih nauka iz švajcarskog Lucerna. Studenti iz Švajcarske su prvobitno trebali doći u Sarajevo, ali kako to nije bilo moguće, odmah su prešli na onlajn metode zajedničkog rada.”
Uprkos ograničenjima koja otežavaju održavanje diplomatskih odnosa, Ambasadorica kaže da saradnja funcioniše iznenađujuće dobro u ovoj izazovnoj situaciji. Švajcarska ambasada na razne načine pomaže Bosni i Hercegovini u rješavanju krize izazvane virusom.
“Pozvana sam na nekoliko video konferencija koje su organizovali različiti članovi Vijeća ministara. Tema je bila, naravno, kako svi možemo pomoći jedni drugima da se nosimo sa krizom izazvanom virusom COVID-19. Švajcarska je brzo donirala 200.000 US dolara za hitnu kupovinu medicinske opreme za bolnice u BiH, putem koordinisanog odgovora Ujedinjenih nacija. Lično se zalažem na svim nivoima vlasti i u sklopu UN-a za koordinisani napor za pružanje podrške. U krizi kao što je ova, to je od najveće važnosti”, kaže Rauber Saxer.
Navodi mnoge primjere solidarnosti i dobre saradnje, na koje je, kako kaže, veoma ponosna.
“Naši projekti takođe su uključeni u različite aktivnosti kako bismo pomogli BiH u rješavanju ove krize. Jedan od tih napora je organizovanje besplatne telefonske linije i onlajn psihološke podrške za ljude u izolaciji koje pružaju postojeći centri za mentalno zdravlje širom zemlje. Ponosni smo i na male preduzetnike koje je podržala Vlada Švajcarske. Vidimo mnogo primjera solidarnosti. Na primjer, udruženje Život sa Down sindromom FBiH je ustupilo svoje 3D printere i produkcijski materijal za proizvodnju zaštitnih maski za medicinske radnike u zemlji. Lično sam veoma impresionirana dobrom saradnjom na svim nivoima u smislu preduzimanja strogih mjera kako bi se u najvećoj mogućoj mjeri spriječilo širenje virusa.”
Na kraju razgovora, ambasadorica Rauber Saxer poručuje građanima BiH da ostanu kod kuće.
“Ostanite kod kuće tokom ovog perioda! Ovo je visoko zarazan virus koji je opasan za određene starosne grupe ili osobe sa zdravstvenim problemima. Najbolji način da zaštitite sebe i druge je da ostanete kod kuće, pridržavajte se svih mjera o higijeni i poštujete mjere vlade. Zato ostanite kod kuće i opustite se. Ako svi budu strogo slijedili osnovna pravila, efekti krize mogu se obuzdati.”
Poslala nam je i piktograme koje je izdalo švajcarsko Savezno ministarstvo zdravlja.