Search

Bandić: Saradnja sa poslodavcima sve bolja, neophodna reforma evidencija javnih službi za zapošljavanje

Prosječan broj nezaposlenih lica u BiH prošle godine iznosio je 521.357 i manji je za 3,8 odsto nego u istom periodu 2015. godine, rekao je direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Muamer Bandić.

Bandić je na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da je prošle godine zabilježeno smanjenje broja registrovanih nezaposlenih lica za 27.546, te da se naagencija ya rad evidencijama zavoda i službi za zapošljavanje u BiH povećao broj novoprijavljenih lica za 2,37 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Prošle godine zabilježeno je povećanje broja zaposlenih lica sa evidencija zavoda i službi za zapošljavanje za 18,67 odsto u odnosu na 2015. godinu, povećanje broja lica kojima je prestao radni odnos za 4,76 odsto, te povećanje broja korisnika novčane naknade za 4,1 odsto“, naveo je Bandić.

On kaže da je broj zaposlenih lica u BiH prošle godine konstantno bio u porastu, što je doprinijelo smanjenju stope nezaposlenosti, koja je u decembru prošle godine iznosila 40,9 odsto i manja je za 1,8 odsto u odnosu na isti period 2015. godine.

Kada je riječ o zapošljavanju lica sa evidencija zavoda i službi za zapošljavanje, Bandić je rekao da je lani registrovano 132.191 lice, što je za 18,67 odsto više nego u istom periodu 2015. godine.

On je istakao da je najveći broj nezaposlenih sa trećim stepenom obrazovanja, odnosno riječ je o kvalifikovanim radnicima 33,13 odsto, te lica sa srednjom stručnom spremom 27.99 odsto.

“Poslodavci su prošle godine zavodima i službama zapošljavanja prijavili ukupno 62.528 potreba za zapošljavanjem novih radnika i ovaj broj je veći u odnosu na isti period prethodne godine za 19.049 ili 43,8 odsto”, rekao je Bandić.

– Prije svega mislim da mjere koje se provode ne trebaju da imaju efekte socijalnog zbrinjavanja, koje za rezultat daju samo prividno i kratkoročno smanjenje stope nezaposlenosti, već naprotiv potrebne su mjere koje će dovesti do stvarnog povećanja dugoročne zaposlenosti. Neophodno je preduzeti mjere na smanjenju strukturalne nezaposlenosti, a prije svega je neophodno kvalifikacije osoba koje spadaju u teško zapošljive kategorije prilagoditi potrebama međunarodnog tržišta rada, kroz prekvalifikacije, dokvalifikacije i obuke, ali isključivo na osnovu potreba međunarodnog tržišta rada – kaže Bandić.

Ono što je također neophodno je sistem obrazovanja uskladiti sa potrebama tržišta rada.

– Apsurdno je da mi obrazujemo mlade osobe, dakle investiramo u njih novac, znanje i vrijeme, a  potom ih šaljemo na biro za zapošljavanje. To nigdje u svijetu nije praksa. Nadalje, mišljenja sam da je potrebno preurediti funkcionisanje zavoda i službi za zapošljavanje, prije svega mislim na sistem vođenja evidencije o nezaposlenim osobama, kao i evidencije o zaposlenim osobama. U većini razvijenih zemalja službe za zapošljavanje podstiču firme na zapošljavanje nezaposlenih osoba, dok je kod nas potpuno drugi sistem funkcionisanja. – kazao je Bandić.

Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Muamer Bandić i direktor predstavništva “GOPA” u BiH Ranko Markuš potpisali su sredinom prošle godine Memorandum o razumijevanju i saradnji čiji je cilj unapređenje rada sa tražiocima posla putem izrade softverskih aplikacija za obradu inostranih zahtjeva za zapošljavanje, izdavanje radnih dozvola za strane državljane, vođenje odgovarajućih evidencija i izradu izvještaja iz oblasti zapošljavanja i radnih dozvola. Aplikacija je u fazi finalizacije i uskoro će biti puštena u fazu testiranja, a nakon toga i upotrebe. Na taj način će proces zapošljavanja u inostranstvu, ali i izdavanja dozvola stranim građanima za rad u BiH, postati efikasniji. 

Najznačajnije rezultate posredovanja Agencija je ostvarila pri zapošljavanju u Sloveniji, i to 4.778 lica u 2016. godini, što u odnosu na 2015. godinu, kada su posredovali za 2.667 lica predstavlja izuzetan napredak po broju, ali i po kvaliteti zapošljavanja. U Sloveniji se zapošljavaju uglavnom lica sa KV i VKV zanimanjima: vozači, varioci, zidari, armirači, električari, tesari, elektroinstalateri i bravari.

Kada je riječ o SR Njemačkoj, posredovanje se realizuje u skladu sa Dogovorom o zapošljavanju medicinskih radnika (medicinskih i pedijatrijskih tehničara), te je i u ovom slučaju ostvaren značajan napredak. Tako je u 2016. godini posredovano pri zapošljavanju 1.079 lica, a u 2015. godini 870 lica. 

Izvor: Informativa.ba, avaz.ba, SRNA, YEP

Druge objave u kategoriji