Goraždanski klub za traženje posla u prošloj godini bio je najefikasniji na području Federacije Bosne i Hercegovine, a uspio je pomoći da 70 osoba nađe posao.
Dobitnici su priznanja Federalnog zavoda za zapošljavanje, Službe za zapošljavanje Bosanskopodrinjskog kantona Goražde i švicarskog Projekta zapošljavanja mladih (YEP).
Voditeljica Kluba Amela Škamo-Žerić Feni je kazala da su u 2015. godini zaposlili 33 muškarca i 37 žena.
Pojasnila je da Klub, koji radi u okviru Službe za zapošljavanje BPK-a Goražde, funkcionira na principu prijava nezaposlenih osoba koje stižu putem biroa, ali i putem preporuka bivših učesnika, te društvenih mreža.
Program podrške učesnicima u Klubu traje tri sedmice. Učesnik tokom prve sedmice treba da kontaktira najmanje tri poslodavca, tokom druge sedmice da kontaktira deset poslodavaca i pošalje najmanje pet samoinicijativnih prijava i tokom treće sedmice, koja je ključna, da pošalje deset prijava za posao.
Škamo-Žerić je navela da Klub sarađuje s privrednicima u BPK-u putem Udruženja poslodavaca.
“Privrednici su do sada pokazali interesovanje, predstavljaju mogućnosti zaposlenja u njihovim kompanijama, ali i simulacije razgovora za posao da bi učesnici koji nisu imali niti jedan intervju prije, stekli dojam i dobili povratnu informaciju o svom nastupu i odgovorima koje daju poslodavcima”, rekla je Škamo-Žerić.
Goraždanski klub za traženje posla otvoren je u maju 2012. godine kao jedna od aktivnih mjera koju provodi Služba za zapošljavanje BPK-a Goražde.
Klub je aktivna mjera koja nastoji pomoći učesnicima u sticanju i unapređenju vještina traženja posla, pomoći učesnicima u sticanju i unapređenju vještina za planiranje ciljeva zapošljavanja i pomoći učesnicima u zapošljavanju.
Ciljna grupa Kluba su dugoročno nezaposlene mlade osobe koje su prijavljene na evidenciji duže od šest mjeseci, ali i dugoročno nezaposlene osobe starije dobi koje su na evidenciji duže od 12 mjeseci. Međutim, ukoliko nezaposlena osoba izrazi želju da učestvuje i mimo ovih kriterija mi ih rado uključimo jer je učešće dobrovoljno.
Metodologija Kluba za traženje posla je kreirana u sklopu švicarskog Projekta zapošljavanja mladih koji je od 2008. godine radio na uspostavi Klubova u Zavodu za zapošljavanje Republike Srpske u kojem ima 11 klubova, te u kantonalnim službama za zapošljavanje (KS, TK, ZDK, SBK i u planu je HNK), gdje ima 14 klubova.
Koncept kluba za zapošljavanje je nastao 1970. godine u Sjedinjenim Američkim Državama i originalni koncept je baziran na interakciji stručnog savjetovanja i bihevioralne psihologije.