Search

Fondacija lokalne demokratije osniva socijalno preduzeće

Sigurna kuća Fondacije lokalne demokratije u Sarajevu otvorena je 2000. godine, a u njoj svoje sklonište mogu naći djeca i žrtve porodičnog nasilja, kao i djevojke žrtve seksualnog nasilja, incesta, silovanja i drugih oblika nasilja. Od otvaranja Sigurne kuće u Sarajevu pa do danas u njoj su boravile 1.644 žrtve nasilja, a  sada u kući na smještaju imaju 24 osobe, iako ona može primiti 35 osoba. Žrtve primaju po preporuci Centra za socijalni rad,  policijskih uprava i naloga Tužilaštva.

U sklopu kuće djeluje i SOS telefon 1265 za prijavu nasilja u porodici koji je dostupan 24 sata

Po dolasku u Sigurnu kuću žrtve nasilja dobivaju fizičku zaštitu i sigurnost, što im je u prvim danima od izuzetnog značaja, jer u početku imaju strah od počinitelja nasilja, zbog čega im je važno da se osjećaju sigurno i zaštićeno, a nude im se psihosocijalne terapijske programe u kojima učestvuju psihijatri, edukovani psiholozi i sociolozi, pa se zahvaljujući tim tretmanima žrtvama nasilja vraća samopouzdanje i samopoštovanje.

Prema Zakonu o zaštiti žrtava nasilja, žene u Sigurnoj kući mogu ostati šest mjeseci, iako ih najveći broj ostane između jednog do tri mjeseca. Postoji određeni broj osoba koje ostanu i duže, ukoliko za to postoje opravdani razlozi, a odluku o tome donosi stručni tim Sigurne kuće. Korisnice zaštite ovdje imaju mogućnost da dobiju besplatnu pravnu i medicinsku pomoć.

U Bosni i Hercegovini trenutno ima sedam sigurnih kuća, od toga je pet u Federaciji BiH, a tri u Republici Srpskoj.

“Vrlo je važno da žene budu ekonomski neovisne, a resorno ministarstvo planira da  kroz djelovanje Službe za zapošljavanje uvede i novi program obuke, dokvalifikacije, odnosno prekvalifikacije  i upošljavanja žena žrtava nasilja”, izjavila je danas prilikom posjete Sigurnoj kući ministrica Dautbegović.

Kako smo ranije pisali, 22.12.2015. godine potpisan je Memorandum o razumijevanju i saradnji na temu razvoja aktivnih mjera na tržištu rada s osvrtom na socijalno poduzetništvo. Potpisnici Memoranduma, Federalno zavod za zapošljavanje i Projekat zapošljavanja mladih su se saglasili da će zajednički raditi na razvoju aktivnih mjera za zapošljavanje u oblasti socijalnog poduzetništva, sa ciljem tehničkog razvoja i implementacije aktivne mjere koja će u svom fokusu imati kreiranje novih radnih mjesta i poslova za nezaposlene, naročito za ranjive grupe. Nakon odobrenja Upravnog odbora Federalnog zavoda za zapošljavanje odobrio podršku za dva socijalna preduzeća koja će se osnovati u saradnji Federalnog zavoda za zapošljavanje i Vlade Švajcarske odnosno Projekta zapošljavanja mladih. Upravo je preduzeće Fondacije lokalne demokratije jedno od dva koja se osniva u okviru ove saradnje, a o čemu će javnost biti uskoro detaljnije upoznata. 

Foto: Sigurne kuće u BiH

sigurne kuce

Druge objave u kategoriji