Danas se u Sarajevu održava radionica u kojoj učestvuju predstavnici i partneri u implmentaciju projekata i programa podrške koje Vlada Švajcarske implementira u cilju unapređenja raznih oblasti kao što su ekonomija i zapošljavanje, razvoj civilnog društva, unapređenje ljudskih prava i sloboda itd.
Pitanje rodne ravnopravnosti je jedno od pitanja kojima posvećuje naročita pažnja kada je u pitanju podrška Švajcarske širom svijeta pa tako i u Bosni i Hercegovini. Rad na osnaživanju rodne ravnopravnosti u društvu direktno doprinosi poboljšanju njegovog ukupnog blagostanja. On doprinosi privrednom razvoju i snazi društva, njegovoj koheziji, kao i uravnoteženijem političkom funkcionisanju, naročito u javnim politikama i donošenju odluka. Osnaživanje žena kao jedne od marginalizovanih grupa prije svega ekonomskom smislu, takođe služi kao glavni proces podrške u postizanju društvenih promjena. Rodna ravnopravnost je neophodna za dobro upravljanje i ostvarivanje njegovih principa u stvarnom životu, kao i praksi javnog, privatnog i civilnog sektora.
Stoga je i današnja radionica upravu na fonu postizanja boljeg razumijevanja važnosti rodne ravnopravnosti u implementaciji projekata, kvalitetnijeg definisanja gender indikatora, analize stanja sa aspekta gendera, a sve kako bi se sistemskim pristupom doprinijelo da se izbjegne isključenost i/ili nehotična diskriminacija žena i muškaraca koji su korisnici projekata Vlade Švajcarske u BiH.
U radionici učestvuje rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih (YEP) dr Ranko Markuš. YEP već niz godina provodi reformu na tržištu rada kojom je obuhvaćena mreža Javnih službi za zapošljavanje te provodi aktivnosti na unapređenju preduzetničkog eko sistema. Tako je npr. kao rezultat reforme JSZZ-a od početka njegvog provođenja u aktivnu mjeru grupnog savjetovanja uključeno 6517 žena što je 60% od ukupnog broja mladih obuhvaćenih ovom mjerom , dok je kroz YEP Inkubator poslovnih ideja od ukupnog broja podržanih preduzetnika – njih 45% žena. Također je YEP u saradnji sa Agencijom za rodnu ravnopravnost BIH proveo kampanju “Žene su iste kao muškarci, samo manje vrijedne” , provedena je gender analiza Projekta, razvijen je Praktikum za razvoj aktivnih mjera sa ciljem potsticanja rodne ravnopravnost “Ekonomska neovisnost kao pretpostavka rodne ravnopravnosti”. Bez obzira na ove napore u projektnom timu postoji svijest da je pitanje rodne ravnopravnosti – važno pitanje i da uvijek ima prosotora za dalja unapređenja.