Savez frizera u Bosni i Hercegovini obratio se kantonalnim vladama i Vladi Federacije BiH s porukom da je frizerska struka pogođena kao turizam i ugostiteljstvo.
“Mi svi predstavljamo mala preduzeća, a neki lanci salona su i srednja preduzeća koja zapošljavaju i do 80 radnika. Ukupan broj zaposlenih frizera je oko 12.000 uzevši u obzir i distributersku industriju frizerske opreme i proizvoda koji također zapošljavaju desetine komercijalista i administracije. Broj zaposlenih u frizerskoj industriji je i veći. Sve ove firme su zatvorene odlukom Kriznog štaba. Većina frizerskih salona je u iznajmljenim prostorima, sa kreditnim zaduženjima sa radnicima od čijih plata zavise njihove porodice”, navode iz Saveza frizera u BiH.
Poručuju da svi trenutno imaju stopostotne gubitke, te da svaki priliv novca navedenih obrta i preduzeća zavisi od dnevnog prometa salona.
“Stoga vam se obraćamo sa zahtjevom da što prije donesete odluke o moratorijima kredita, sufinansiranje doprinosa u potpunosti za mart i april, ne odlaganje plaćanja, sufinansiranje neto plata 70 posto, odgađanje plaćanja PDV-a do 31.0 maja 2020. Morate uzeti u obzir da je vašom odlukom ugrožena egzistencija i samih poslodavaca i njihovih porodica, ne samo radnika u frizerskim salonima jer oni su u istoj poziciji kao i njihovi uposlenici”, navode iz Saveza frizera u Bosni i Hercegovini.
Projekat zapošljavanja mladih (YEP) je 26.marta pokrenuo inicijativu da se napravi program podrške očuvanju radnih mjesta u djelatnostima pogođenima Koronavirusom (COVID – 19), odnosno kod poslodavaca kod kojih je došlo do potpunog zaustavljanja ili privremenog pada poslovnih aktivnosti i/ili ostvarenog gubitka u poslovanju. Djelatnosti na koje bi se mogao fokusirati program jesu prije svega one čije je poslovanje zabranjeno odlukama kriznih štabova, te one koje generišu najveći broj zaposlenja, a najviše su pogođene, a to su turizam, ugostiteljstvo, prerađivačka industrija – tekstil, odjeća, obuća, koža, drvo i namještaj. Tom mjerom bi se aktivne mjere zapošljavanja fokusirale na očuvanje radnih mjesta i to da se najpogođenijim strateškim sektorima omogući da dobiju sredstva za isplate minimalnih plata od 1.marta do maksimalno 1.juna koliko se očekuje da će ova pandemija trajati.