Republika Srpska je u toku pandemije virusa korona pomogla više od 370 preduzeća iz FBiH koja posluju na njenoj teritoriji i to sa više od milion maraka. Federacija BiH nije pružila takvui vrstu podrške za firme iz RS koje imaju svoje poslovnice na njenoj teritoriji.
Prema Uredbi sa zakonskom snagom o poreskim mjerama za ublažavanje ekonomskih posljedica nastalih usljed pojave virusa korona, obaveza Poreske uprave RS bila je da zaprimi zahtjeve pravnih lica i preduzetnika i utvrdi da li ostvaruju pravo za uplatu poreza i doprinosa za mart 2020. godine, te za isplatu najniže plate za april i uplate doprinosa na tu platu. Zahtjevi su odobravani svim obveznicima koji posluju na teritoriji RS, a koji ispunjavaju uslove propisane ovom uredbom i koji se nalaze na spiskovima koje su nadležna ministarstva bila dužna da dostave Poreskoj upravi RS, bez obzira na to da li su sjedišta tih obveznika u RS ili u FBiH.
Poreska uprava je za mart 2020. odobrila 256 zahtjeva poslovnih jedinica pravnih lica čije je sjedište u FBiH za uplatu poreza i doprinosa u iznosu od 546.551 KM. Za april je odobreno je 117 zahtjeva poslovnih jedinica pravnih lica čije je sjedište u FBiH za isplatu najniže plate i uplate doprinosa na tu platu u iznosu od 505.715 maraka. Prema obrađenim zahtjevima, porezi i doprinosi i najniža plata uplaćeni su za 373 firme iz Federacije koje posluju na tržištu Srpske, a za te namjene izdvojeno je 1,05 miliona maraka.
Bez pomoći su ostale firme iz Srpske koje imaju svoje radne jedinice u FBiH. Zbog takve prakse i politike Federacije narušena je i konkurencija na tržištu, jer preduzeća iz RS koja tamo posluju zapošljavaju oko 1.500 radnika i nisu dobila nikakvu pomoć. Zbog toga su se privrednici iz Republike Srpske žalile Konkurencijskom savjetu BiH, jer je po njihovom mišljenju došlo je do direktnog narušavanja konkurencije na tržištu FBiH – naveo je Blagojević.
Iz Vlade RS su ranije najavili da pripremaju drugi paket finansijske pomoći za privredu i poljoprivredu iz Kompenzacionog fonda.