Search

CEO Academy: Klubovi za traženje posla i savjetodavni proces mehanizmi podrške mladima u traženju posla

U okviru CEO akademije koja je organizirana od 22. do 24. maja 2015. godine, jučer je u Sarajevu organiziran događaj pod nazivom “Coffee with…” (Kafa sa…) na kojem su studenti sarajevskih fakulteta u opuštenoj atmosferi mogli razgovarati sa raznim uspješnim osobama iz poslovnog svijeta u BiH i čuti pozitivne primjere i prakse kako uspjeti u poslovnom svijetu.

Studentima su prenesena iskustva i savjeti kako pronaći posao, šta poslodavci očekuju od njih, koji su koraci u toku I nakon školovanja koje treba preduzeti s ciljem zaposlenja ili eventualnog pokretanja biznisa.

Kako je za Poslovni portal eKapija.ba izjavio direktor FACE TV-a Feđa Hadžifejzović, studentima je prenio savjete da učestvuju na konferencijama poput CEO Akademije, jer se tu stiču iskustva i znanja.

“Omladina treba volontirati i raditi, kako bi koliko-toliko spremni došli poslodavcu sa nekom pozadinom. Potrebno je što više koristiti se zapadnim praksama u smislu rada u toku školovanja, jer se na taj način stiču radne navike”, kazao je Hadžifejzović.

Poručio je da u Bosni i Hercegovini ima posla.

“Svi poslodavci traže dobre radnike, bitno je samo da se oni pokažu i dokažu”, dodao je direktor FACE TV-a.

Prema riječima direktora JU Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo Igora Kamočajija, CEO Akademija prepoznala je značaj i ulogu Službe u pružanju informacija.

“Danas je posao tražiti posao. Veoma je važno za studente da se informišu o aktivnostima koje mogu dobiti kroz klubove za traženje posla, posebno namijenjenih mladim osobama. Studente smo informisali o načinima aplikacija na programe aktivnih politika zapošljavanja, te na koji način se radi posredovanje odnosno savjetodavni dio i gdje je u tome njihova uloga, odnosno uloga same Službe”, rekao je Kamočaji.

Direktor JU Služba za zapošljavanje KS pozvao je studente da kroz konsultacije i razgovore postanu partneri Službe.

Šef IT službe u JP Autoceste Federacije BiH Adnan Strojil rekao je da je studente zanimala djelatnost IT službe i da su pokazali interes za ovu oblast.

“Oni pokazuju poseban potencijal i žele napraviti nešto u životu. Postavili su mnoga pitanja iz prakse i struke, te o stvarima koje ih očekuju u budućnosti”, kazao je Strojil.

Na spomenutom događaju savjete studentima prenijeli su: Damir Imamović, Milad Čerkić, Belma Tvico-Stambol, Igor Kamočaji, Azra Atagić-Ćatović, Feđa Hadžifejzović, Adnan Strojil, Almir Badnjević, Aida Sujoldžić, Faruk Šehić, Maja Arslanagić-Kalajdžić, Emir Nuhanović, Selma Berisalić Starfinger, Elvis Pivić, Damir Mašić, Alisa Vrabac i Amna Popovac.

Jučer je u okviru CEO Academy premijerno promovisan YEP online alat za izradu biznis plana, koji je dostupan potpuno besplatno na linku https://bp.burzarada.ba i omogućava izradu biznis plana po principu “uradi ­sam” uz dosta primjera i jednostavnih koraka. Njegova osnovna namjena je da pomogne potencijalnim preduzetnicima, da, uz isključivo trošak (vlastitog) vremena i (vlastitih) mentalnih kapaciteta, testiraju svoje poslovne ideje, te kreiraju biznis plan koji je u stanju udovoljiti svim uobičajenim zahtjevima potencijalnih kreditora i ulagača.

Druge objave u kategoriji