Uposlenici i menadžment JU “Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo” 2015. godinu iskoristili su za provedbu aktivnosti predviđenih Programom rada, a bile su usmjerene na povećanje zaposlenosti, unapređenje efikasnosti posredovanja u zapošljavanju, odnosno smanjenje stope nezaposlenosti, te na osiguranje materijalno-socijalne sigurnosti osoba za vrijeme privremene nezaposlenosti i novčane naknade nezaposlenim osobama – kazao je u intervjuu za Fenu Igor Kamočaji, direktor te javne ustanove. Cjelokupna reforma je obavljena uz podršku Vlade Švicarske, a u okviru Projekta zapošljavanja mladih (YEP).
Kamočaji tu posebno ističe podsticajne mjere zapošljavanja – aktivnu politiku zapošljavanja, za koje je Služba u 2015. godini izdvojila 9.291.624 KM za zapošljavanje 1.446 osoba.
– Nažalost, zbog dugih procedura, kasnila je njihova operativnost i vjerujemo da će zakonodavac izmijeniti propis koji definiše ovo pitanje na način kako smo i predložili. Ali to nije sve, u 2015. godini uposlenici Službe su nastavili s reformama koje smo započeli u 2013. godini kada smo otvorili prvi Ogledni biro Novo Sarajevo. Reforme, ali i novi pristup zapošljavanju, imao je za cilj odvajanja procesa evidencije i savjetovanja, kako bi se više vremena posvetilo savjetovanju nezaposlenih osoba i komunikaciji s poslodavcima. Do kraja 2015. godine otvorili smo još tri ogledna biroa: Centar, Hadžići, Ilijaš, te u preostalih pet biroa Ilidža, Novi Grad, Trnovo, Stargi Grad i Vogošća razvili iste prakse, a za koje će uskoro biti osigurana i tehnička podrška – rekao je Kamočaji.
Ističe da su za potrebe reformi u biroima za posredovanje u zapošljavanju uvedene info-zone, šalter-sale, a savjetodavci sa strankama svakodnevno organiziraju informativne seminare, grupno savjetovanje, intervjue, pravno savjetovanje, te rad na izradi individualnog plana zapošljavanja samozapošljavanja i praćenje njegove realizacije.
Osim toga, u okviru Službe uspostavljen je Klub za traženje posla, putem kojeg nezaposlena osoba prolazi obuku za stjecanje vještina traženja posla.
-Našim radom i zalaganjem “Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo“ danas je, prema mišljenju mnogih, najbolje organizovana služba za zapošljavanje u FBiH, i jedina koja primjenjuje međunarodne standarde posredovanja u zapošljavanju, a naši biroi za posredovanje u zapošljavanju postali su putokaz i smjernica za rad biroima u drugim kantonima. U cilju ovih reformi, naši savjetodavci su prošli mnoge obuke, a istakao bih obuku za savjetnike za rad sa Pasošem kompetencija uz podršku GIZ –a (Njemačka vladina organizacija). Certifikate je nakon ove obuke dobilo pet polaznika naše službe. Također, početkom 2015. godine uz podršku GOPA/YEP-a redizajnirali smo web stranicu putem koje smo ponudili besplatnu registraciju i besplatno oglašavanje konkursa. Za godinu dana se registrovalo 420 poslodavaca, te objavilo više od 1.000 oglasa za posao – navodi Kamočaji.
Osim ove mogućnosti, po njegovim riječima, Služba poslodavcima nudi besplatan, kompletan, proces regrutacije i selekcije kadrova putem testova i drugih evropskih tehnika i metoda.
– Također, izdvojio bih i Sporazum o međusobnoj saradnji Službe i Sarajevske regionalne razvojne agencije – SERDA d.o.o. s ciljem zajedničkog planiranja aktivnosti i saradnje u procesu definiranja projekata i izrade aplikacija na odgovarajuće fondove Evropske unije. Za potrebe ove saradnje oformili smo zajedničku Radnu grupa za pripremu projekata za predpristupne fondove. U želji da pomognemo privrednim subjektima kako bi napravili dobar poslovni ambijent u Kantonu Sarajevo, a u cilju smanjenja stope nezaposlenosti, početkom decembra 2015. potpisali smo Sporazum sa SERDA-om ali i potpisnicima 20 pojedinačnih ugovara start–up programa za 2015. godinu, uz nadu da će oni biti generator zapošljavanja i ekonomskog rasta našeg kantona. Cilj Sporazuma je mentoring program koji provodi Sarajevska regionalna razvojna agencija (SERDA) u saradnji sa Vladom Japana, preko Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) – rekao je Kamočaji.
On se kratko osvrnuo i na stanje tržišta rada te kazao da su u Kantonu Sarajevo u decembru 2015. godine na evidenciji “Službe za zapošljavanje” registrovane bile 72.494 nezaposlene osoba, što je za 1.079 ili 1,51 posto više u odnosu na isti period godinu ranije.
Udio nezaposlenih žena je 60,23 posto, a mladih do 35 godina starosti 42,15 odsto. Prema stepenu stručnog obrazovanja, u ukupnom broju nezaposlenih najviše je osoba sa SSS (31,19 posto), NKV radnika (29,99 posto) i KV radnika (26,87 posto).
U ukupnom broju evidentiranih nezaposlenih osoba u Kantonu Sarajevo stručnih osoba je 72,01 posto.
– Ilustracije radi, na evidenciju Službe, prosječno, mjesečno se prijavi 1.926 osoba, što je za 515 osoba ili 2,75 posto više u odnosu na godinu prije. Zdravstveno osiguranje je prosječno mjesečno koristilo 53.888 osoba-nosilaca osiguranja, odnosno 75 posto od ukupnog broja nezaposlenih i 24.676 članova domaćinstva. I to je za 1.327 osoba više u odnosu na 2014. godinu. Naravno, poznato mi je da javnost najviše interesira koliko je Služba posredovala u zapošljavanju, odnosno koliko je zaposlila nezaposlenih osoba. Do kraja novembra 2015. je zaposleno 14.053 osobe i to: VSS-3.724, VŠS-217, SSS-5.104, NSS-9, VKV-55, KV-3.742, PKV-11 i NKV radnika 1.186 radnika – kazao je Kamočaji.
U ovim brojkama, ističe, nalaze se i zaposleni putem Programa mjera za podsticaj zapošljavanja i održavanja veće stope zaposlenosti za 2015. godinu putem kojeg su realizovane slijedeće mjere: Program sufinasiranja pripravnika VSS, VŠS, SSS i KV stručne spreme – 2.228.024,00 KM za 369 osoba, Program javnih radova – 663.000 KM za 429 osoba; Program sufinansiranja samozapošljavanja – 6.204.000 KM za 517 osoba; Program obuke, prekvalifikacije i dokvalifikacije nezaposlenih osoba za poznatog poslodavca – 196.600 KM za 131 osobu.
Osim ovih programa, Služba je u saradnji s Federalnim zavodom za zapošljavanje za područje Kantona Sarajevo realizovala: Program Start-up 2015., Program javnih radova 2015, Prvo radno iskustvo 2015., Prilika za sve, Vaučer za posao te Program samozapošljavanja/zapošljavanja u poljoprivredi. Za federalne programe koje realizira Služba KS predviđeno je 1.683.718,61 KM, a za Program samozapošljavanja/zapošljavanja u poljoprivredi za cijelu Federaciju predviđeno je 3.000.000 KM.
– Ipak za 2016. godinu izdvojio bih kao novine: razvijenje novog sistema obuke za poduzetništvo, jačanje već započetih aktivnosti izrade programa prekogranične saradnje prema kriterijima IPA fondova EU i naravno cilj nam je Memorandum o saradnji u oblasti razvoja poslovne etike i usklađenosti u javnom i privatnom sektoru, koji smo nedavno potpisali s Net Consultingom i Akademijom poslovne etike i usklađenosti, s papira provesti u djelo. Ovim sporazumom dat ćemo priliku mladim kadrovima da svoju budućnost izgrade kroz novu profesiju, koja je još nepoznata u BiH, a zove se oficir za etiku i usklađenost. U BiH prema nekim procjenama već nedostaje oko dvije i po hiljade mladih ljudi koji bi mogli odmah da se zaposle kao oficiri, menadžeri etike u organizacijama javnog i privatnog sektora. Danas to, priznat ćete, nisu male brojke – zaključio je Kamočaji u intervjuu za Fenu.