Search

Ko je korisnik subvencije iz COVID zakona u FBiH?

Vlada Federacije BiH je na sjednici održanoj dana 03.04.2020. godine usvojila prijedlog Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica. Iako tekst Zakona još uvijek nije zvanično objavljen, u stručnoj javnosti cirkuliše dokument koji sadrži tekst koji je usvojen. Ipak, treba imati na umu da Zakon mora biti potvrđen i usvojen do strane Parlamenta FBiH, u proceduri u kojoj je moguće da pretrpi određene izmjene. Najvažnija je odredba koja definiše ko je zapravo kvalifikovan da bude korisnik subvencije, a njegovo tumačenje je dalo Advokatsko društvo DMB legal d.o.o. Sarajevo. Dijelove timačenja, uz komentare GOPA BiH objavljujemo u ovom tekstu.

Subvencije su predviđene za obavezna osiguranja iz propisa o doprinosima (penziono-invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje kao i osiguranje od nezaposlenosti) za poslovne subjekte koji imaju pad ostvarenog prometa od 20% i više u periodu od 01.01.-31.03.2020. godine u odnosu na isti period 2019. godine.

Svi oni na koje se primjenjuje Zakon, a počeli su sa radom nakon 31.03.2019. godine i koji u martu mjesecu 2020. godine imaju pad ostvarenog prometa 20% i više u odnosu na ostvareni promet u razdoblju od 01.01.- 29.02.2020. godine, također imaju pravo na ovu subvenciju.

Ostaje nejasno zašto je za kriterij pada prihoda postavljen pad prometa samo od januara, kada u januaru kompanije nisu bile pogođene koronom. Kao jedan argument se može uzeti je da je svjetska ekonomija već ušla u konzervativniju fazu zbog usporavanja Kine i zatvaranja granice Rusije, ali zapravo porediti period u kome je ekonomija funkcionisala normalno, sa periodom u kojem je ekonomija funkcionisala gotovo normalno ne može neophodno dati adekvatne rezultate. Bilo bi logično da se pad prihoda posmatra od momenata kada je proglašena pandemija i kada su počete da se primjenjuju vanredne mjere, kaže Ranko Markuš, rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih (YEP).

Interesantno je također da i pored velikog pritiska na preduzetnike da ne otpuštaju radnike, zadržavanje radnika nije definisano kao kriterij, kaže Markuš.

Za samostalne poduzetnike i poslovne subjekte u niskokumulativnim djelatnostima za koje su propisane osnovice manje od najniže bruto plaće subvencioniranje doprinosa za april mjesec tekuće godine i svaki naredni mjesec, vršit će se u visini iznosa doprinosa utvrđenih na propisane mjesečne osnovice za tekuću godinu.

Ukoliko se prethodnom odredbom definiše dio vezan za obrte, on se može okarakterisati kao “adekavatan”, ali začuđuje da prijedlog Zakona koristi termin “samostalni poduzetnik” koji se koristi u Republici Srpskoj, a u Federaciji BiH ne postoji.

Subvencija je predviđena u iznosu od 244,00 KM mjesečno po svakom zaposlenom počevši od obračuna i isplate bruto plate za april tekuće godine i svaki naredni mjesec uključujući i obračun i isplatu plaća i za mjesec nakon prestanka stanja nesreće. Subvencija se vrši na način da se za penziono–invalidsko osiguranje usmjerava 135,00 KM, za zdravstveno osiguranje 97,00 KM i za nezaposlenost 12,00 KM.

Druge objave u kategoriji