Search

Konstituisana Radna grupa za implementaciju reformskog paketa u Službi za zapošljavanje Tuzlanskog kantona

Projekat zapošljavanja mladih je uz podršku Vlade Švicarske razvio “Reformski paket”, koji je ponuđen svim zainteresovanim službama tokom stručnog seminara “Upravljanje učincima u javnim službama za zapošljavanje” održanog na Jahorini, 12. marta 2015. g. Podrška će na osnovu iskazanog interesa biti pružena za četiri službe te se “Refomski paket” iz Sarajeva širi u tuzlanski, zeničko-dobojski, bosansko-podrinjski i hercegovačko-neretvanski kanton. ¨Reformski paket¨između ostalog podrazumijeva:

  • Razdvajanje poslova evidentičara i savjetodavaca
  • Omogućavanje da se evidencija obavlja brzo i tačno (šalter sala, odgovornosti evidentičara)
  • Definisanje savjetodavne metodologije
  • Uključivanje u savjetodavni proces samo osoba kojima savjetovanje može pomoći
  • Podrška efikasnom posredovanju (obuka, poslodavci, aktivne mjere, npr. Klub)
  • Uvođenje sistema upravljanja učincima.

Do sada su potpusani memorandumi o razumjevanju sa službama tuzlanskog, bosansko-podrinjskog i hercegovačko-neretvanskog kantona, a u Tuzli je formirana prva radna grupa za njegovu implementaciju. Na osnovu imenovanja članova Radne grupe od strane direktora JU SLUŽBA ZA ZAPOŠLJAVANJE TUZLANSKOG KANTONA, od 14.10.2015.godine oformljena je Radna grupa za implementaciju Reformskog paketa u JU Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona. Radnu grupu sačinjavaju sljedeću članovi:

  1. Miralem Softić – Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona, rukovodilac sektora za posredovanje u zapošljavanju i socijalnu sigurnost nezaposlenih JU SZZTK,
  2. Selma Delić – Biro Tuzla, šef biroa,
  3. Admir Hrustanović – Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona,
  4. Razija Majstorović – Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona,
  5. Ranko Markuš – Projekat zapošljavanja mladih, rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih

Na prvom sastanku je usvojen Poslovnik o radu Radne grupe za implementaciju Reformskog paketa, uspostavljanje Oglednog biroa u Birou Tuzla, i uvođenje sistema za mjerenje učinaka, kojim se uređuje organizacija, način rada, kao i prava i obaveze članova Radne grupe.

Radna grupa se formira sa zadatkom da zajednički radi na implementaciji Reformskog paketa u JU „Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona“, što podrazumijeva: Efikasniji rad i organizacija direkcije JU „Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona“, mijenjanje filozofije rada i orjentacija ka korisnicima (poslodavcima i nezaposlenim), razvoj Oglendog biroa za testiranje novih praksi, rad na promjeni organizacione strukture Biroa rada, unaprjeđenje radnih praksi direkcije i biroa, sa posebnim fokusom na uvođenje savjetodavne podrške, orjentaciju na učinke rada, te uvođenje sistema za praćenje učinaka, i prilagođavanje fizičkog okruženja (infrastrukture Biroa) i alata za rad (informaciona podrška). Radna grupa definiše inovacije u radu s ciljem ispunjavanja osnovne uloge JU „Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona“.

Radna grupa je organizovana po ugledu na sarajevsku radnu grupu koja je bila angažovana na reformi Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo, a koja se prvobitno angažovala na uspostavi Oglednog biroa Novo Sarajevo, ali nakon što je Ogledni biro uspješno uspostavljen i postao nukleus reforme, radna grupa se bavi sveobuhvatnom modernizacijom procesa rada i usluga Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo. U Sarajevu je Projekat zapošljavanja mladih (YEP), uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC), koordinirao sastanke radne grupe te se brinuo da se zaključci implementiraju, dok je u tuzlanskom kantonu proces koordinacije preuzeo radnik Službe, što je veliki napredak u odnosu na prethodna iskustva.

 

 

Druge objave u kategoriji