“Koje su mjere adekvatne, zavisi od toga kako se procjenjuje trajanje pandemije. Po mom mišljenju pandemija će trajati najmanje do septembra ove godine i u tom kontekstu treba kreirati i mjere. Pri tome treba poći od onih koji su realno ekonomski najugroženiji”, kaže ekonomista Damir Miljević.
Za razliku od većine kolega, ja ne smatram da je privreda najugroženija, nego da su najugroženiji nezaposleni koji su ovom pandemijom izgubili bilo kakvu šansu da u narednih 12 mjeseci dođu do posla i izvora prihoda jer zbog ograničene mogućnosti kretanja i usporavanja svih aktivnosti nisu više u mogućnosti ni da zarade nadnicu na crno.
U tom kontekstu prvo bi njima u narednih 6 mjeseci trebalo obezbijediti mjesečnu naknadu za nezaposlenost u iznosu od najmanje 300 KM kako bi mogli da prežive, a to bi bila i značajna finansijska pomoć ukoliko žive u zajedničkom domaćinstvu. Za ove potrebe trebalo bi izdvojiti ukupno oko 800 miliona KM.
Ovaj novac je moguće obezbijediti iz postojećih budžeta ukoliko se obustave sve planirane investicije koje nisu od vitalnog značaja za funkcionisanje a predviđene su budžetima države, entiteta i kantona. Iznos koji bi nezaposleni dobili, mogli bi vratiti kroz dobrovoljni rad na čišćenjima, uređenjima i drugim javnim radovima kad se za to steknu potrebni uslovi.
S obzirom da bi ovaj novac otišao u ruke nezaposlenih, koji bi ga sigurno potrošili, on bi imao multiplicirajući efekat na ekonomiju kroz podizanje tražnje za robama i uslugama.
Na ovaj način pomogli bi najugroženijima, posredno pomogli privredu a i 17% tog novca bi se vratilo u budžete kroz naplatu PDV-a.