Search

Mobilni biro SZZBPK u Ustikolini

Danas je u Općini Foča Ustikolina, općini koja se nalazi  23 kilometra  sjeveroistočno od Goražda,  po prvi put organizovana posjeta Mobilnog biroa Javne Službe za zapošljavanje Bosansko – podrinjskog kantona. Nakon što je ranije Mobilni biro posjetio selo Rašetnica, danas je u Opštinskoj sali u Ustikolini,  velikom broju mještana predstavljen koncept Mobilnog biroa, koji će pružati sve usluge poput “običnog” biroa za zapošljavanje kao što su ovjera redovnog javljanja,  dobijanja uvjerenja ili posredovanja po zahtjevima poslodavaca, ali i informisanja nezaposlenih lica o mogućnostima i programima službe.

Opštinu Ustikolina čine tri mjesne zajednice sa nešto preko 2, 600 stanovnika koje se uglavnom bavi poljoprivredom dok je manji broj zaposlen u organima javne uprave, a skoro 400 se vodi na evidencijama biroa kao nezaposlene osobe.

Današnjoj posjeti,  pored savjetodavaca Službe koji će implementirati Mobilni biro, je učestovala i gđa Nafija Hodo direktorica Javne službe za zapošljavanje Bosansko – podrinjskog kantona. U toku diskusije se još jednom pokazalo u koliko je nepovoljnoj poziciji služba za zapošljavanja, jer je nezaposlenost iskaz sveukupno loše slike u društvu, a svi problemi se fakturišu direktno službi – i politička situacija, problemi sa obrazovnim sistemom, procedure zapošljavanja itd. Ipak, služba je spremna da se uhvati u koštac sa svim ovim problemima i da nastavi pružati adekvatnu podršku nezaposlenim licima, a sve do konačnog cilja – zaposlenja nezaposlene osobe.

mobilni biro 2

Bila je ovo prilika da zaposlenici Službe otvoreno razgovaraju sa mještanima Ustikoline, nezaposlenima, ali  i svim ostalima koji su bili zainteresovani da prisustvuju posjeti Mobilnog biroa. Mještani Ustikoline pozdravili su novi pristup u radu Službe, ali su iskoristili današanju posjetu,  da iskažu svoje mišljenje o raznim otvorenim pitanjama ne samo kada je u pitanju rad JU SZZBPK nego i općenito o pitanjima koja se odnose na politke tržišta rada i zapošljavanja pa je bilo govora i  o  programima koje Služba provodi u saradnji sa Federalnim zavodom za zapošljavanje ( kao što su redovni programi “Prilika za sve”;  Vaučer za posao i drugi). Ovi programi  bi trebali biti kreirani tako olakšaju integraciju na tržište rada i osobama u manjim lokalnim zajednicama kao što je Ustikolina. Neki od ovih programa podrazumijevaju sufinasiranje doprinosa poslodavcima za nezaposlenu osobu u određenom periodu, ali u opštinama kao što je Ustikolina u kojim je socio -ekonmsko situacija takva da nezaposleni, zbog malog broja poslodavaca, pogotovo onih koji mogu ispuniti uslove i kriterije, nisu u mogućnosti da se prijave na ovakave ili slične programe.

Veliki broj primjedbi odnosio na političku situaciju, procedure zapošljavanja, naročito u organima javne uprave, kontrolu i inspekciju – ko, kada i kako kontroliše odabir kandidata, kako se se dizajniraju i kontrolišu programi aktivnih mjera koji bi trebali biti podrška najugroženijima, itd.

Posjeti Mobilnog biroa su prisustvovali su i  učesnici u aktivnoj mjeri grupnog savjetovanja “Klub za traženje posla”  koji su se nakon podrške koju im je služba pružila putem ove aktivne mjere uspjeli zaposliti, te su istakli da se nezaposlene osobe moraju imati aktivniji pristup i nastojati iskoristiti sve mogućnosti, a ne samo očekivati da im “biro” riješi njihov status. Kroz Klub za traženje posla pri birou Goražde je do sada prošlo 252 mlade osobe od čega se njih 118 zaposlilo, pa je ovo bila prilika da se nazaposlene osobe pozovu da se aktivnije uključe uključe u aktivne mjere kao što je  Klub.

Rukovodilac Projekat zapošljavanja mladih g. Ranko Markuš učestvovao je u današnjoj posjeti Mobilnog biroa te se, zajedno sa direktoricom Službe Nafijom Hodo, sastao sa načelnikom Opštine Ustikolina g. Zijadom Kunovcem koji je podržao reformu Službe za zapošljavanje Bosanskog- podrinjskog kantona, te iskazao uvjerenost da će Opština Ustikolina kao organ javne uprave pružiti svu potrebnu podršku u predstojećem reformskom procesu. Načelnik Kunovac je iskazao nadu da se kroz reformu neće ukinuti Biro Ustikolina, već da će se pojačati i da će dobiti stalnog uposlenika. To pitanje je ostalo jedno od otvorenih, te je dogovoreno da će se o njemu nastaviti razgovarati i u budućim kontaktima.

dav

U cilju tehničke podrške, a kako bi se stvorili uslovi za uspješnu implementaciju Mobilnog biroa, Projekat je Službi donirao tehnička sredstva (prijenosni računar, printer, telefon, foto -aparat..), a sve sa ciljem da se uspješno implementira Mobilni biro što će rezultirati i efikasnijim radom službe, ali je iz perspektive Službe najvažnija stručna podrška koja je pružena u razvoju metodologije Mobilnog biroa, istakla je direktorica Nafija Hodo. Danas će Mobilni biro posjetiti i Mjesnu zajednicu Jabuka.

Mobilni biro je jedan od elemenata impementacije “Reformskog paketa” u Javnoj službi za zapošljavanje Bosansko – podrinjskog kantona koji će podrazumijevati i unapređenje savjetodavnih funkcija, uvođenje sistema za praćenje i mjerenje učinaka, obuke za zaposlenike.. Služba za zapošljavanje Bosansko – podrinjskog kantona je jedna od četiri službe (pored Službe Hercegovačko – neretvanskog kantona, Tuzlanskog kantona i Zavoda za zapošljavanje Brčko distrikta) koja je odlučila da primjeni novi model rada koji je testiran u JU Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo i JU Zavod za zapošljavanje Republike Srpske.

Švicarski Projekat zapošljavanja mladih pruža stručnu i tehničku podršku službama za zapošljavanje u uvođenju reforme, ali je pristup svakoj službi prilagođen njihovim stvarnim potrebama i mogućnostima te se Mobilni biroa pilotira u bosansko – podrinjskoj službi iako ovakav koncept ima veliki potencijal i mogao bi biti primjenjen i u drugim javnim službama za zapošljavanje.

Na ovaj način smanjuju se troškovi za građane, ali i služba dobija mogućnost boljeg razumijevanja potreba građana i gradi sliku u javnosti da javne institucije “služe” građanima, što u BiH i nije tako čest slučaj.

Druge objave u kategoriji