Search

Moratorij na otplatu kredita do 17. travnja zatražilo je 23.751 klijenata

Na sastanku održanom 13. marta u sjedištu Vlade FBiH, kojem su prisustvovali premijer Fadil Novalić, predstavnici Udruženja poslodavaca FBiH, Agencije za bankarstvo FBiH i banaka koje posluju u FBiH, najavljeno je uvođenje moratorija, odnosno odgode plaćanja kredita “za sve fizičke i pravne osobe koje su pogođene ekonomskim efektima izazvanim koronavirusom”.

Da će se moratorij odnositi na sva fizička lica koja to žele, potvrdili su premijer Fadil Novalić i predsjednik Udruženja poslodavaca Adnan Smailbegović, a Agenciji za bankarstvo i bankama je ostavljen prostor da dodatno usaglašavaju stavove s ciljem efikasne primjene mjera i podrške privredi i građanima.

Međutim, Upravni odbor Agencije za bankarstvo FBiH je 21. marta donio odluku da će, kada su u pitanju fizička lica, banke i nedepozitne finansijske institucije “postupati na osnovu vlastite procjene, dokumentacije i informacija o ugroženosti pojedinačnih klijenata i grupa klijenata”. Dakle, mogućnost korištenja moratorija neće imati svi građani, već samo oni za koje banke procijene da su “ugroženi”.

Nasljedno na ovaj razvoj događaja u Federaciji BiH moratorij na otplatu kredita do 17. travnja zatražilo je 13,5 posto klijenata banaka, odnosno 23.751, od kojih su 492 kompanije i oko 1800 obrta. U procentima oko 90 posto fizičkih, a 10 posto pravnih osoba, podaci su Agencije za bankarstvo FBiH.

Direktor Agencije Jasmin Mahmuzić rekao je da su banke u FBiH do sada odobrile 7.333 zahtjeva klijenata, da su samoinicijativno dale moratorij na kredit za dodatnih 11.570 klijenata te dodao da je riječ o iznosu od oko dvije milijarde KM.

Prema njegovim riječima, moratorij na otplatu kredita uglavnom su tražile firme koje se bave ugostiteljstvom, hotelijerstvom i trgovinom, a kod fizičkih osoba najčešće je riječ o nenamjenskim kreditima.

Mahmuzić je istaknuo da procjenu za firme vrše banke na osnovu dokumentacije, dok je za fizičke osobe ta procedura mnogo jednostavnija, jer nije potrebna analiza već samo uvid u osobni dosije klijenta, da bi se utvrdilo gdje radi i koliko je ugrožen.

Druge objave u kategoriji