CIRIH, Švajcarci su danas na referendumu odlučivali da li žele da svi građani mjesečno dobijaju stalni „bezuslovni osnovni prihod“ koji su ekonomisti procijenili na po 2.500 franaka (2.254 evra), svakog mjeseca – i djeca i stari, i svi ostali, radili ili ne.
Građani Švajcarske su na današnjem referendumu masovno odbacili uvođenje osnovnog bezuslovnog prihoda za svakog, predlog koji je izazvao velike rasprave u zemlji, pokazuju prvi preliminarni rezultati instituta za istraživanje javnog mnjenja. Prema nacionalnoj projekciji koju je objavila televizija, 78 odsto Švajacaraca odbacilo je prijedlog za obavezni osnovni prihod za sve.Glasačka mesta zatvorena su u podne, a konačni rezultati referenduma očekuju se večeras.
Inicijativa za bezuslovni osnovni prihod predviđala je uvođenje mesečnog prihoda za sve Švajcarce i strance koji žive u zemlji preko pet godina, bili zaposleni ili ne. Nepolitička grupa koja je pokrenula tu inicijativu, predviđala je da svako u Švajcarskoj mesečno bezuslovno dobija po 2.500 švajcarskih franaka (2.260 evra), što je iznos koji zadovoljava minimalne životne troškove, i 650 franaka za svako dete.
Za većinu Švajcaraca koji jako cene vrednost rada, dobijanje novca bez rada je nezamislivo. Švajcarci su 2012. na referendumu odbili da produže plaćeni odmor sa četiri na šest nedelja, strahujući da bi to moglo da utiče na pad konkurentnosti.
“Švajcarci su danas realistično procenili” inicijativu, rekao je politikolog Andreas Ladner za švajcarsku televiziju.
Švajcarci su tu ideju zasad odbili i zbog toga što je Sveučilište u St. Gallenu izračunalo da bi bilo potrebno godišnje osigurati dodatnih 150 milijardi franaka (136 milijardi eura) te da bi tako porez na dodanu vrijednost morao porasti na 50 posto. A usto dolazi i da su Švajcarci tradicionalno sumnjičavi kad se radi o uvođenju socijalnih mjera sa spornim financijskim modelima.
Važan razlog odbijanja su nejasnoće oko financiranja bezuvjetnog osnovnog dohotka, objasnio je u izjavi za švicarsku televiziju SRF Claude Longchamp, voditelj Instituta gfs.bern. Unatoč tome, inicijatori referenduma govore o “senzacionalnom uspjehu”. 22 posto je znatno više nego što smo očekivali, komentirao je Daniel Häni, glasnogovornik “Inicijative osnovni dohodak”. “To znači da se rasprava nastavlja, pa i ona međunarodna.”
Njegov kolega suinicijator, njemački ekonomist i publicist Philip Kovce je dodao da su očekivali tek 15 posto glasova “Za”, te da su već ranije “znali da neće pobijediti”. Za Kovcea je, kao i za Hänija, pobjeda tog referenduma što će se dalje o toj ideji razgovarati i dalje postojati nastojanja za njezinu realizaciju.