Danas je održana završna Konferencija za medije povodom završetka ovog Projekta. Na Pressici su govorile Aleksandra Podrebarac, predsjednica Udruge Carpe Diem, Nataša Salapura Pavlačić, voditeljica Projekta i trenerica u Klubu, Ivana Mehle, v.d. predstojnika HZZ PU Karlovac, Andreja Navijalić, pročelnica Odjela za društvene djelatnosti Grada Karlovca, Nevenka Vučković, stručnjak – volonter u Projektu, te Vedrana Vračar, korisnica Projekta.
Ovom prilikom su se iz Udruge zahvalili partnerima, korisnicima, poslodavcima, stručnjacima -volonterima, WYG savjetovanju, te voditelju i osoblju projetka švicarskog Youth Employment Project (YEP) iz Bosne i Hercegovine na suradnji i sudjelovanju u uspješnoj provedbi ovog Projekta!
Priopćenje koje su mediji dobili vam prenosimo u cijelosti.
Projektom Job Club for Youth – Karlovac kojeg provodi udruga Carpe Diem sredstvima iz Europskog socijalnog fonda, nastoji se smanjiti nezaposlenost mladih u gradu Karlovcu. Provedba traje od ožujka 2015. do srpnja 2016. godine (16 mjeseci). Od rujna 2015. kada su u sklopu ovog Projekta i njegovog Kluba za zapošljavanje mladih počele radionice za nezaposlene mlade, kroz 8 ciklusa intenzivnih trotjednih obuka prošao je 101 korisnik, dok ih se preko 50% zaposlilo tijekom trajanja Projekta. U Klub za zapošljavanje mladih aktivno su uključeni i karlovački poslodavci i stručnjaci, i to njih preko 30.
Udruga Carpe Diem 3. ožujka 2015. započela je provedbu svog prvog projekta financiranog sredstvima Europskog socijalnog fonda, te sufinanciranog sredstvima partnera i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Vrijednost Projekta je 78.906,72 EUR, od čega sufinanciranje EU iznosi 68.814,00 EUR. Partneri u provedbi su Grad Karlovac i Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Karlovac.
Projekt je imao 10 aktivnosti koje se zajedno s rezultatima mogu grupirati u 3 skupine:
- Prva skupina je bila osposobljavanje osoblja i uvjeta za rad Kluba za zapošljavanje i sam rad Kluba. To je bila jezgra aktivnosti ovog Projekta, a ostale dvije skupine aktivnosti su ga nadopunjavale s ciljem da se korisnicima pruži što kvalitetnija usluga i da se postignu što bolji rezultati. Prošle godine su obučeni treneri za rad u Klubu i napravljena je metodologija rada Kluba s detaljno razrađenim planom rada. Potom se krenulo u informiranje i selekciju ciljne skupine koje je provedeno u partnerstvu s HZZ – PU Karlovac.
- kroz različite kanale komunikacije i info radionice, direktno je informirano preko 890 potencijalnih korisnika
- 110 ih se učlanilo u Klub, a 98 korisnika je završilo trening
- 8 krugova radionica u Klubu je održano u periodu od rujna 2015. do ožujka 2016., s ukupno 64 grupne radionice te oko 90 individualnih konzultacija s korisnicima.
- s korisnicima se prvo radilo na samoprocjeni i definiranju njihovih znanja i vještina, te povezivanjem istih s potrebnim na tržištu rada, a potom na tehničkim vještinama i znanjima (izrada običnog i video CV-a, molbe za posao, pretraživanja oglasa i prijava za posao), komunikacijskim vještinama – najviše razgovor za posao, te je u svakom krugu jedan dan treninga bio posvećen pravom poslodavcu i njegovom radu s korisnicima. Predstavljene su i mjere HZZ-a za zapošljavanje koje su predstavljali zaposlenici HZZ – PU Karlovac.
- Nakon 3 tjedna, polaznici su bili uključeni u monitoring HZZ – PU Karlovac, koje je pratilo njihov napredak i davalo sve službene informacije o zapošljavanju korisnika. Do 10.6. se zaposlilo ili je u postupku zapošljavanja 53 korisnika, odn. 54%. korisnika koji su prošli trening u Klubu.
- Uz rad u Klubu, istovremeno se radilo i na povezivanju korisnika s poslodavcima putem naše online platforme koja funkcionira slično kao platforme Moj posao i slične. Na njoj su registrirani poslodavci koji pretražuju profile korisnika i direktno ih kontaktiraju, do sada je registrirano 60 korisnika-poslodavaca.
- Druga skupina aktivnosti je bila usmjerena na provedbu i analizu ankete među poslodavcima i nezaposlenim mladim ljudima u Karlovcu koja se provodila od rujna do studenog 2015., a čiji je cilj bio dati uvid u to koje vještine i znanja nedostaju mladim ljudima koji se zapošljavaju i koji su počeli raditi. Istraživanje je obuhvatilo 25 poslodavaca svih profila i 80 mladih i ono najinteresantnije – nedostatak broj 1 je nedostatak komunikacijskih vještina kod mladih ljudi, te nedovoljno razumijevanje organizacijske kulture (odnos prema poslu, kolegama, autoritetima itd.)
- Treća skupina aktivnosti je bilo angažiranje 10 stručnjaka – volontera iz Karlovca koji su potpisali sporazume s Carpe Diemom i obvezali se volonterski raditi s korisnicima Kluba na temama koje su im najinteresantnije i koje su se pokazale najpotrebnijima tijekom istraživanja i rada u Klubu. Do sada je održano 5 radionica na temu IT vještina, poslovnog engleskog jezika, te samozapošljavanja/freelancinga.
Kroz provedbu ovog Projekta i rad sa ovih oko 100 korisnika, pokazalo se da je najveći problem kod korisnika, tj. mladih nezaposlenih ljudi u gradu Karlovcu, nedostatak motivacije i svijesti da sami moraju doprinijeti razvoju svojih potencijala i vještina, te samim time povećati svoju zapošljivost. Bilo ih je teško pridobiti da sudjeluju u Projektu jer uglavnom nemaju taj stav da radom na sebi mogu pomoći samima sebi. Jednom kad su postali dio Kluba, onda su bili motiviraniji i ostajali s nama do kraja, no evidentan je taj općenit problem nemotiviranosti i vanjskog lokusa kontrole, što ukazuje na dosta dublje probleme za čije rješavanje je potrebno umrežiti cijeli sustav.
Ovaj Projekt završava s provedbom 2.7.2016. godine, no njegove aktivnosti će u manjem obujmu biti nastavljene i u narednom periodu, zahvaljujući suradnji Carpe Diema, Grada Karlovca te HZZ – PU Karlovac.