Search

Negativne posljedice pandemije korona virusa na male preduzetnike u BiH – Nekoliko savjeta za prevazilaženje krize

Negativne posljedice pandemije korona virusa već se osjete u svjetskoj ali i domaćoj ekonomiji, a posebno negativne posljedice osjećaju mali preduzetnici i obrtnici kojima prestanak priliva prihoda ugrožava dalji opstanak na tržištu  zbog nemogućnosti izmirenja obaveza prema zaposlenicima, dobavljačima, ali i obaveznim porezima i doprinosima i taksama koje moraju platiti bez obzira na nivo prometa i poslovanja.

Zatvaranje ugostiteljskih objekata, shopping centara, frizerskih salona i sl. po naredbama nadležnih kriznih štabova u Bosni i Hercegovini u svrhu sprečavanja širenja dalje zaraze korona virusom svakako doprinosi očuvanju epidemiološke situacije u našoj zemlji ali sa druge strane ostavlja nesagledive posljedice na privredu. Posebno negativan utjecaj pandemija korona virusa ima na djelatnosti turizma i drugih uslužnih djelatnosti, ali sa druge strane, značajan broj privrednika u BiH osjeća negativne posljedice i zbog nemogućnosti nabavke sirovina iz Kine, Italije, Španije i drugih zemalja svijeta iz kojih su vršili nabavke.

Prema nalazima ankete koju je provela Kantonalna privredna komora Tuzla, 76% privrednih društava na području Tuzlanskog kantona osjeti negativne posljedice trenutne situacije. S tim u vezi, Nedret Kikanović predsjednik Kantonalne privredne komore Tuzl ističe: „Najveći problemi su do sada zabilježeni  u industrijama tekstila, kože i obuće gdje su proizvodnje upolovljene ili čak u potpunosti obustavljene, pošto su glavni izvori repromaterijala ali i tržišta Italija. Radi se o radnointenzivnoj privrednoj grani, koja zapošljava veliki broj žena te je zbog toga posebno osjetljiva. Značajan problem je i u međunarodnom transportu koji je otežan, zatim turizmu, gdje su agencije u sezoni praznika primorane otkazati veliki broj aranžmana, a također je  smanjen broj i stranih turista U BiH. Za očekivati je pad vanjskotrgovinske razmjene, ali još uvijek se ne raspolaže konkretnim brojčanim pokazateljima“.

Po svojoj prirodi rizik se veže za preduzetništvo. Pored prednosti koje donosi sa sobom u vidu samostalnosti i nezavisnosti, realizacije vlastitih ideja i slično, preduzetništvo sa sobom nosi rizik i neizvjesnost koja se pokazala i u trenutnoj krizi. Međutim, preduzetništvo sa druge strane i jeste umijeće, umjeće da se sa ograničenim resursima i fleksibilnošću kreira dodatna vrijednost i uspjeh na tržištu. Preduzetničke vještine, između ostalog, podrazumijevaju i sposobnost preduzetnika da situaciju sagleda iz različitih uglova i u kriznim situacijama pokuša pronaći priliku.

Prihvatite i razumite situaciju u kojoj se nalazite i pokušajte pronaći prilike koje će vam omogućiti prilagodbu poslovnog modela novim okolnostima

Bitno je da preduzetnik prihvati i razumije situaciju i okruženje u kojem trenutno posluje, analizira negativne utjecaje i prijetnje ali i prilike koje mu se otvaraju kako bi prilagodio/la  poslovni model.

Primjeri biznisa iz YEP inkubatora poslovnih ideja pokazuju da je moguće. Proizvođači eteričnih ulja i prirodne kozmetike prilagodili su poslovni model  i u svoj proizvodni program uvrstili dezinfekcijska sredstva bazirana na većini sirovina koje su koristili u svom dosadašnjem proizvodnom programu. Biznisi iz tekstilne industrije započeli su sa proizvodnjom  platnenih zaštitinih maski i gaza, reorganizirajući poslovanje i prilagođavajući ga trenutnim trendovima potražnje na tržištu.

Razmotrite prednosti i mogućnosti novih tehnologija za očuvanje i razvoj poslovanja

Historijski gledano, periodi krize često su iznjedrili nove proizvode, nove koncepte poslovanja ali i podstakli privrednike ali i ostalo stanovništvo da razviju nove vještine kako bi se prilagodili novonastaloj situaciji. Mnogi biznisi, pogotovo zanatski i obrtnički u Bosni i Hercegovini i dalje su fokusirani na direktni kontakt sa kupcem. Današnja tehnologija stvorila je mogućnost online poslovanja i online kupovine uz minimalne troškove. Stoga, razmotrite mogućnosti da osigurate online kupovinu i dostavu vaših proizvoda na adrese kupaca uz promovisanje novog koncepta poslovanja putem društvenih mreža, da omogućite online edukacije i slično. Ukoliko niste u mogućnosti uspostavi vlastiti web shop u kratkom vremenu povežite se sa dostupnim online platformama u BiH kao što su farmer.ba, Orea Bazaar i dr.

Mogućnost privremene obustave poslovanja

Iako se uveliko govori o potrebi interventnih mjera koje će pomoći privrednicima u BiH da očuvaju poslovanje, radna mjesta i što manje osjete posljedice trenutne situacije, još uvijek nisu donesene i implementirane konkretne mjere  koje, između ostalog, podrazumijevaju osnivanje interventnog fonda za pomoć odnosno pružanje subvencija poduzetnicima, kao i uključivanje jedinica lokalne samouprave u pružanje privremenih mjera pomoći privredi i to smanjenjem naknade za korištenje javnih površina, smanjenjem komunalne naknade, smanjenjem poreza na potrošnju i sličnih davanja i dr.

Sa druge strane, preduzetnici i obrtnici suočeni su sa potrebom podmirenja svih poreskih i drugih obaveza , obaveza prema dobavljačima, zaposlenicima, obaveza za redovne fiksne troškove njihovih poslovnih poduhvata (renta za poslovni prostor, komunalije i drugi operativni troškovi) i mnogi od njih već razmišljaju o trajnoj obustavi i prestanku poslovanja.

Iako je ovo posljednja i krajnja opcija te ujedno i najmanje poželjna, ovdje želimo ukazati na mogućnost privremene obustave poslovanja za obrtnike i samostalne preduzetnike u BiH, koja bi omogućila privremeno obustavu poslovanja bez potrebe „gašenja“ odnosno zatvaranja obrta odnosno preduzetničke djelatnosti i lakšeg ponovnog povratka na tržište.

Zakon o obrtu i srodnim djelatnostima („Službene novine Federacije BiH“ br. 35/09 i 42/11) omogućio je obrtnicima u Federaciji BiH mogućnost privremene obustave obavljanja obrta. Član 44. navedenog Zakona propisuje da obrtnik može privremeno obustaviti obavljanje obrta u trajanju do jedne godine, o čemu pisanim putem izvještava mjerodavno tijelo u roku od sedam dana od dana obustave. Iznimno, obrtnik može obustaviti obavljanje obrta duže od jedne godine, a najduže do tri godine, u slučaju bolesti ili nastupa više sile. Privremeno obustavljanje obavljanja obrta utvrđuje rješenjem mjerodavno tijelo.

Članom 30. Zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti (“Službeni glasnik Republike Srpske” br. 117/2011, 121/2012, 67/2013, 44/2016 i 84/2019) preduzetnicima sa područja Republike Srpske, također je omogućen privremeni prestanak obavljanja preduzetničke djelatnosti u ukupnom trajanju do šest mjeseci u periodu od dvije godine.

Sve informacije o privremenoj obustavi obrta/preduzetničke djelatnosti obrtnici/ samostalni preduzetnici  mogu pronaći u organima lokalne samouprave grada/opštine u kojoj su registrovani odnosno obavljaju djelatnost.

Uloga lokalnih partnerstava za zapošljavanje i preduzetništvo u vrijeme krize

Prijedlozi brojnih stručnjaka i ekonomskih analitičara vezano za interventne mjere za sanaciju posljedica pandemije korona virusa na privredu uključjuju, između ostalog, i formiranje interresornog tijela  koje će raditi na ublažavanju negativnih efekata novonastale situacije.

Projekat zapošljavanja mladih (YEP) kojeg podržava Vlada Švicarske se već niz godina zalaže za jedinstven sistemski pristup podrške razvoju preduzetništva kroz sinhronizovano djelovanje svih relevantnih aktera na nivou lokalne zajednice kroz Lokalna partnerstva ta zapošljavanje i preduzetništvo. Uloga ovih tijela je značajna i u vrijeme krize kao što je trenutna, jer obuhvata uključenost svih relevantnih aktera vezanih za zapošljavanje i preduzetništvo – lokalne zajednice, javne službe za zapošljavanje, nevladinog sektora  i privrednog sektora. Uloga ovog tijela značajna je u vrijeme krize, jer postoji visok nivo poznavanja lokalnih potreba i situacije, te samim time i osnove za definisanje i implementaciju interventnih mjera na lokalnom nivou, koje će se i sprovesti u kratkom vremenu a što može biti od velikog značaja za preduzetnike i obrtnike.

Od početka implementacije YEP inkubatora poslovnih ideja 2018. godine YEP tim je u kontinuiranom kontaktu sa korisnicima inkubatora, poduzetnicima iz 32 lokalne zajednice u BiH. Kroz rad Investicijske fondacije IMPAKT ostajemo u daljem kontaktu i na usluzi za podršku preduzetnicima i trenutnoj situaciju ali i u narednom periodu.

Druge objave u kategoriji