Nezaposlen. Ne traži posao. Nije zainteresovan. Hoće, čeka, a ništa ne poduzima. Čuli ste ovu priču toliko puta da ma koliko agresivne promotivne kampanje bile o nezaposlenosti i neaktivnosti mladi su i dalje u limbu između uljuljanog roditeljskog doma i tržišta rada. Situacija nije nimalo drugačija u Crnoj Gori gdje je predstavnica Projekta zapošljavanja mladih ove sedmice učesnica Inicijative za zapošljavanje mladih, i u okviru koje prenosi iskustva i dobre prakse iz Bosne i Hercegovine drugim mladim osobam, službenicima za mlade i karijernim savjetnicima. U okviru Inicijative i zadataka u treningu, intervjuisala je mladog nezaposlenog Crnogorca kojeg je uputila u programe za mlade poput Programa Youth in Action, Erasmus+ za koje do tada nikad prije nije čuo. Informacije radi, Erasmus+ je ocijenjen kao najefikasniji EU program u 2015.godini.
Aleksa Bečić je nezaposlen i živi u Bečićima, maloj opštini grada Budva u Crnoj Gori.
Ima 21 godinu u upravo je završio studij za turizam u Budvi, a prije toga završio srednju školu za trgovački marketing. Nezaposlen je, ali ne traži posao – nema potrebe. Njegov otac je vlasnik objekta za izdavanje apartmana u Bečićima, i Aleksa će po završetku studija pomagati ocu u biznisu i tako zarađivati više od 1000 Eura mjesečno, što je u rangu bolje plaćenih poslova u Crnoj Gori. Primjera radi, konobar u Crnoj Gori (prijavljen) ima platu od 300 do 500 Eura. Zanimljivo je da je Aleksa studije plaćao preko 1.500 Eura godišnje što je za prosječnog Crnogorca jako velika investicija te je mnogima pristup visokom školovanju onemogućen ukoliko ne dobiju stipendiju ili neki način sufinansiranja studija.
Aleksu smo zatekli kako čisti automobil ispred porodične kuće, a pristao je ispričati svoju priču jer smatra da je stav i mentalitet mladih u Crnoj Gori pogrešan i da zbog toga plaćaju visoku cijenu.
Nije nikada prije čuo za niti jedan projekat koji pruža podršku mladima, te smo ga uputili i u Zavod za zapošljavanje Crne Gore za koji tvrdi da nije prilagođen potrebama mladih, ali da pruža uslugu koja se očekuje od njih, i u projekte kao što je Erasmus + program, koji pomažu mladima da prošire vidike, uče jezike i kulture drugih naroda, a istovremeno jačaju vlastite vještine i kompetencije i tako postaju daleko kompetentniji na tržištu rada.