Search

Nikola Dragović: Približavanje obrazovnog sistema tržištu rada treba da počne još u završnim razredima osnovnih škola

To je istakao projekt menadžer asocijacije „Akademac“ i predstavnik Omladinskog komunikativnog centra (OKC) Banjaluka koji sprovodi ovaj projekat Ante Jurić Marijanović.

Kao ključni problemi u proteklom periodu prepoznati su nedostatak stručne prakse za studente, neusklađenost upisne politike na fakultetima s tržištem rada, kao i neusklađeni nastavni planovi i programi, a upravo o ovim problemima i planovima na polju povezivanja biznis sektora i viskokog obrazovanja bilo je reči na satanku članova asocijacije u Neumu prošle nedelje.

Interesovanje studenata u BiH za obavljanje prakse opada, a posebno je zabrinjavajuća činjenica da većina ima želju za praksom u javnom sektoru.

„Istraživanja pokazuju da pada interesovanje studenata za praksom, a zabranjavajući je trend porasta interesa za praksom u javnim institucijama. Zbog toga ćemo se u narednom periodu raditi i na promociji prakse kod privatnih poslodavaca“, kazao je Jurić Marijanović.

On je istakao da je u BiH tek oko 60 odsto studenata zainteresovano za praksu, a da više od polovine ukupnog broja zainteresovanih praksu želi u javnom sektoru.

„Tako dolazimo do podataka da je svega 20 odsto studenata zainteresovano za praksu u privatnim kompanijama. Upravo zbog toga u narednom periodu želimo da usmerimo kampanju na tih 20 odsto studenata, kao i ona one koji nisu baš toliko zainteresovani za praksu“, naglasio je Juruć Marijanović.

Predstavnik Republičke agencije za mala i srednja preduzeća u RS Nikola Dragović kaže da približavanje obrazovnog sistema tržištu rada treba da počne još u završnim razredima osnovnih škola. Kazao je da je istraživanje koje su oni radili pokazalo da je značajan broj poslodavaca zainteresovan da obezbedi za praksu studentima i učenicima srednjih škola.

Sa ciljem unapređenja profesionalnog i karijernog savjetovanja, a kako bi se na što je moguće efikasniji način pristupilo mladima potrebno je konstantno uvoditi nove alate u radu, Projekat zapošljavanja mladih radi sa školskim pedagozima te se fokusira na tri ključne oblasti:

  1. profesionalna orijentacija,
  2. informacije o tržištu rada i
  3. Priručnik   “Zumiraj zapošljavanje mladih” koji je  razvijen kao rezultat zaključaka 6. Foruma o zapošljavanju mladih i podrazumijeva kako usvajanje novih znanja i informacija, tako i motivaciju za dijalog o mnogobrojnim temama o kojima mladi u procesu nastave teško ili nerado progovaraju.

(izvor: capital.ba i YEP)

Druge objave u kategoriji