Radno-pravni odnosi su definisani Zakonom o radu, kolektivnim ugovorima, aktima poslodavca i ugovorom o radu. Jako je bitno da ni jedan od nižih akata ne može da daje manja prava od onih koji su iznad njih u hijerarhiji. Poseban predmet spora je Član 182. prijedloga Zakona u FBiH , za koji predstavnici sindikata tvrde da ukida kolektivne ugovore, a u kojem piše:
(1)Važeći kolektivni ugovori moraju se uskladiti sa ovim zakonom u roku od jedne godine od dana njegovog stupanja na snagu.
(2)Ukoliko kolektivni ugovori ne budu usklađeni u roku iz stava 1. ovog člana, prestaje njihova primjena.
Drugim riječima kolektivni ugovori se ne ukidaju, već se sa daje rok od godine dana da se donesu novi kolektivni ugovori usaglašeni sa novim Zakonom o radu, kada će prestati važenje postojećih kolektivnih ugovora. S obzirom da je pravna osnova za donošenje Kolektivnog ugovora Zakon o radu, to bi trebala biti uobičajena procedura. Ipak nije uobičajen pritisak Vlade na sindikate da se u određenom roku moraju dogovoriti novi kolektivni ugovori. Medijska kampanja da novi zakon ukidan kolektivne ugovore je neargumentovana, jer i novi zakon definiše da će kolektivni ugovori postojati. Jedina razlika je da bi postojeći mogao postati nevažeći ukoliko se novi ne dogovori od donošenja Zakona.
Postojanje kolektivnih ugovora i u budućnosti je jasno iz nekoliko članova Zakona:
Član 7.
(2)Radnik ima pravo na pravičnu plaću, uvjete rada koji obezbjeđuju sigurnost i zaštitu života i zdravlja na radu, te druga prava u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu.
Član 18.
(1)Poslodavac je dužan osigurati odgovarajuće uvjete za djelovanje sindikata u skladu sa kolektivnim ugovorom.
Član 19.
(1)Kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu ne mogu se utvrditi nepovoljnija prava od prava utvrđenih ovim zakonom.
(2)Kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu mogu se utvrditi povoljnija prava od prava utvrđenih ovim zakonom.
(3)Ako je neko pravo iz radnog odnosa različito uređeno zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo.
………………………………………………………………………..
Zbog velikog interesa omogućujemo posjetiocima našeg web sajta da preuzmu nacrt Zakona o radu FBiH.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je da će Nacrt novog zakona o radu biti upućen u proceduru i u slučaju da neko od socijalnih partnera bude opstruisao njegovo donošenje, a zakon bi u parlamentu Srpske konačno trebalo da bude usvojen do kraja godine. Prema večerašnjoj izjavi Ministra na Alternativnoj televiziji u Republici Srpskoj namjera je da se kolektivni ugovori ograniče na po dvije godine, nakon kojih bi se preispitivali u dijalogu sindikata i poslodavaca. Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS (SSRS), rekla je da MMF insistira na nestanku kolektivnih ugovora iz radno-pravnih odnosa i da je put za to novi zakon o radu, što prema ministru nije slučaj. Najvažnije je da se radnici počnu vrednovati na osnovu svojih vještina i učinaka, a ne na osnovu svoga staža, što se prije svega treba desiti u javnom sektoru.
Dugačak je put tranzicije pred bosansko-hercegovačkim društvom, ka sistemu u kojem će radnici zarađivati svoju platu i biti okosnica razvoja društva. Prvi korak na tom putu je realan pogled na društvo oko sebe, prije svega od države i javnih službenika, sindikata, a nakon toga i od poslodavaca. Bez razvoja poslovnog sektora nemoguće je očekivati društveno-ekonomski razvoj.
U kontekstu javne debate o značenjima i posljedicama pojedinih odredbi prijedloga novog Zakona o radu, koja je tokom prvomajskog vikenda izazvala veliki interes medija, na sljedećem linku možete pogledati izjavu Ranka Markuša, rukovodioca Projekta zapošljavanja mladih za Dnevnik 2 BHRT, o statusu kolektivnih ugovora u novom tekstu Zakona.