Search

Od Foče do Budve u potrazi za poslom

Trbuhom za kruhom. Procjenjuje se da je preko 150.000 mladih napustilo Bosnu i Hercegovinu od ‘95 godine do danas, što bi značilo da je cijeli jedan grad, veličine Tuzle iščezao. Performansom ispred zgrade zajedničkih institucija BiH 21.03.2016., mladi ljudi su ukazali na sve veći problem odlaska mladih povezan sa lošom ekonomskom i društvenom situacijom i akutnom nezaposlenošću mladih koju BiH stavlja među 10 zemalja sa najmanje prilika za mlade ljude na tržištu rada u Evropi.

Iz istih razloga, ali ipak pravovremeno je Jelena iz Foče odselila i u potrazi za poslom došla u Budvu (Crna Gora). Jelena Bjelogrlić (24) je rođena u Foči, gdje je završila strednju gostiteljsku školu i vlastitom odlukom, sama, bez prijatelja ili poznanika sjela u autobus za Podgoricu. Karta Foča-Podgorica u jednom pravcu košta oko 20 KM. Stiže u Podgoricu gdje ubrzo pronalazi posao u lokalnom kafiću, gdje je radila dvije godine i nakon toga dolazi u Budvu. Zahvaljujući preporuci prijatelja, brzo je pronašla posao u lokalnom restoranu u Bečićima (opština grada Budve), u kojem radi već četiri godine. Vlasnik restorana je tražio radnika isključivo preko poznanika i prijatelja, te oglas za njeno radno mjesto nije nikad ni bio objavljen. Inače, na taj način se uglavnom zapošljavaju radnici u ugostiteljstvu. Jelena ima više od 6 godina radnog staža, ali kao strani državljanin taj proces nije jednostavan ni za radnika ni za poslodavca. Radnici u ugostiteljstvu (prijavljeni) zarađuju u prosjeku 500 Eura bez bakšiša, te nije nimalo neobično sresti državljanina Bosne i Hercegovine u ovom zanimanju, obzirom da mladi Crnogorci nisu pretjerano zainteresovani za te poslove, te će trend uvoza radne snage u ovom sektoru se zadržati narednih godina.

Ali, Vlada Crne Gore u nastojanju da više prilika i radnih mjesta sačuva za svoje državljanine je uvela otežavajuće okolnosti za poslodavce pa tako, za svakog stranog radnika moraju plaćati dodatni porez (cca 100 eura), a radni odnos se mora prekidati svakih 6 mjeseci što je u većini slučajeva fiktivni proces te samo podrazumijeva dodatnu papirologiju i prelazak granice.

Procedura dobivanja radne dozvole je također otežana, smanjena je kvota za strane radnike u Crnoj Gori tako da se Jelena smatra sretnicom što uopšte ima posao, prijavljena je i radi na moru, što joj je oduvijek bila želja. Jeleninu priču donosi predstavnica Projekta zapošljavanja mladih koja je učestvovala kao vršnjački trener u Inicijativi za zapošljavanje mladih, koja se realizuje u okviru EU programa Erasmus+.

1273479_945752052169311_6071195119170054135_o

 

 

Druge objave u kategoriji