Search

Po pravo na zdravstveno osiguranje u Fond zdravstvenog osiguranja, a ne u Zavod za zapošljavanje

Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, u skladu sa Zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske u toku jula 2019.godine je održavalo javne rasprave Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti i Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju. Podršku realizaciji javnih rasprava pružila Vlada Švajcarske u okviru Projekta zapošljavanja mladih (YEP), a sve u sklopu šire strateške saradnje YEP-a sa Ministarstvom rada i boračko-invalidske zaštite RS-a.

Slijedom događaja, na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, održanoj krajem oktobra usvojen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti čija je jedna od novina da se zdravstveno osiguranje više ne ostvaruje posretstvom Zavoza za zapošljavanje, već direktno preko Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

„Trenutno, važećim zakonom je propisano da Zavod za zapošljavanje vodi dvije evidencije – evidenciju aktivnih tražilaca posla i evidenciju lica koja se Zavodu prijavljuju radi ostvarivanja drugih prava, prije svega prava na zdravstveno osiguranje na teret RS.  Izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju, koji je usvojen zajedno sa izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, propisano je da će svi građani bez prihoda, pravo na zdravstveno osiguranje ostvarivati direktno u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, bez posredovanja Zavoda za zapošljavanje ili drugih institucija. Realizacijom ovog zakonskog rješenja, Zavod će biti u mogućnosti da sve svoje kapacitete usmjeri ka aktivnim tražiocima posla, postane puno proaktivniji u vršenju svojih primarnih uloga posredovanja u zapošljavanju i pripreme za zapošljavanje lica koja traže zaposlenje, a prije svega kroz provođenje programa obuka, prekvalifikacija i dokvalifikacija u skladu sa potrebama i stanjem tržišta rada“, kaže Branka Šljivar, načelnica odjeljenja za razvoj, analitiku, informisanje i opšte poslove Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS.

Cilj ove zakonske intervencije je da se dobije realna slika situacije na tržištu rada, jer su se često poslodavci žalili na činjenicu da na evidencijama Zavoda postoji značajan broj lica određenih kvalifikacija, ali da se na otvorene oglase za zapošljavanje niko ne prijavljuje, naročito u deficitarnim zanimanjima (vozači motornih vozila, građevinski i tesarski radnici, mašinstvo, elektrika i elektronika…).  

Bez ikakve dileme ovo je važan korak da se Zavod za zapošljavanje vrati svojoj osnovnoj ulozi posrednika na tržištu rada, ali i dalje postoji veliki broj prava koja ostvaruju nezaposlena lica, poput dodatnih bodova za dobijanje smještaja u studentskim domovima za djecu nezaposlenih ili različitih opštinskih davanja za koja se traže uvjerenja o nezaposlenosti. Kako se radi o posebno osjetljivoj grupi stanovništva, jasna je i opreznost Vlade, ali u svakom slučaju ljudima ne treba oduzimati prava, već ih urediti na drugi način. Ukoliko se ne napravi registar prava, te se sva ona ne urede, ova promjena će biti tek jedan od koraka u ispravnom smijeru, ali nikako i konačno rješenje, kaže Ranko Markuš, rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih (YEP).

Druge objave u kategoriji