Search

Početna konferencija švajcarskog Programa podrške poduzetništvu

Predviđanja pokazuju da će oko 66 posto radnih mjesta do 2020. biti usko vezana za inovacije i iz tog razloga je bitno da BiH podrži kompanije koje mogu donijeti tu novu vrijednosti. Također, ista predviđanja pokauzuju da mladi više neće raditi za druge nego će sami kreirati svoje zaposlenje kroz jednu ili više vlastitih kompanija.

Kako bi postigli upravo taj cilj pokrenut je SECO program poduzetništva (SECO EP) kojeg je podržala Vlada Švicaske kroz Švicarski državni sekretarijat za ekonomske poslove (SECO). U prostorijama Networksa održava se početna konferencija globalnog inovativnog  švajcarskog Programa podrške razvoju poduzetništva koji će se implementirati uz podršku SECO-a (State Secretariat for Economic Affairs – Sekretarijat ekonomskih poslova Švajcarske)  u Albaniji, BiH, Makedoniji, Srbiji, Peruu i Vijetnamu.

David Kramer, zamjenik direktora za suradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH, kaže da vjeruju da posebno mali biznis važni za rast ekonomije.

”Budući da je ovdje sitaucija teška i da startupi imaju visoku stopu smrtnosti u ranoj fazi vjerujemo da ćemo ovim programom pomoći startupima u ovoj početnoj fazi”, navodi on.

Govoreći o SECO ekonomskom programu kaže da se radi se o internacionalnom programu koji će pokrivati šest država, a njegova vrijednost je 15 milijuna švicarskih franaka. Dio koji je namijenjen za BiH je dva milijuna švicarskih franaka za četiri godine.

Senad Alibegović iz Networksa najavio je da uskoro pokreću i start-up akcelerator koji bi trebao imati oko 20 startupa koji bi trebali otvoriti 50 radnih mjesta te je zbog toga, kaže, ova podrška Švicarske izuzetno važna.

Cilj Programa je podrškama organizacijama “eko -sistema” (biznis akcelaratorima, inkubatorima, mentorima i investitorima) kako bi se unaprijedile usluge poslovne podrške rastućim komapnijama, ali i pružila podrška poduzetnicima koji bi željeli započeti vlastiti biznis, a u sklopu Programa će se dodatno nastojati povezati lokalni akteri sa dijasporom i iznaći načini za rast investicija.

Tokom konferencije će biti govora o ciljevima Progama, ali i trenutnim razvojnim mogućnostima kao i načinima kako Program može podržati sve one koji trenutno djeluju na ovom polju te će također biti govora o tome kako riješti trenutne prepreke i ostvariti saradnju svih aktera koji djeluju u ovoj oblasti.

U konferenciji, pored predstavnika YEP-a, učestvuju i predstavnici lokalnih organizacija koje imaju iskustva u ovoj oblasti te međunarodni eksperti, a prisutne je u ime Ambasade Švajcarske pozdravio g. David Kramer, zamjenik direktora za saradnju Ambasade Švajcarske.

Pristup Programa će biti prilagođen potrebama i mogućnostima zemlja učesnica pa će učešćem u  implementaciji biti obuhvaćen veliki broj organizacija koje su prepoznate kao organizacije koje već djeluju u ovoj oblasti kao što su  Fondacija Mozaik, Networks, Univerzitet u Sarajevu, HUB 387, Nest 71, Invoativni centar Banja Luka, Intera i Sparks iz Mostara, a sve sa ciljem da se osiguraju što je moguće bolji rezultati.

Philip Hostert, program manager SECO poduzetničkog programa za Srbiju i BiH, napominje da njihov program ne pomaže direktno kompanijama nego organizacijama koje podržavaju poduzetništvo kao što je Networks u Sarajevu, a kroz projekt će, navodi, surađivati i sa različitim inovacionim centrima i inkubatorima dijeljem zemlje.

“Cilj je pomoći izgradnju organizacija koje mogu pomoći većem broju startupa prije svega onih u IT sektoru”, kaže on. Navodi da je program  otvoren i za druge sektore, a ne samo ovaj, ali da će  fokus biti na njima jer oni obično imaju najbrži rast.

Navodi da u BiH već  postoji određeni broj brzorastućih start-upa te da je dosta kompanija koje posluju u poduzetničkom centru u Mostaru i Sarajevu koje rade sa veoma dobrim IT idejama.

Govoreći o razlozima velike smrtnosti start-upa u BiH kaže da je to vjerojatno zbog slabe bh. ekonomije. Način na koji se to može smanjiti je bolje filtriranje biznis idjeja, ali i uspostava boljeg sustava mentoringa sa kojim je dokazano da kompanije imaju veću šansu da prežive.

 

seco _networks

Druge objave u kategoriji