Pre nešto više od dve godine, Nikola Krstić bio je maturant beogradske ETŠ „Nikola Tesla“ koji je osmislio jedinstvenu ali ujedno i veoma jednostavnu rukavicu koja slepima umnogome olakšava život, a danas je preduzetnik, direktor startapa, koji je dobio grant od 80.000 dolara za usavršavanje svog izuma. Prije nekoliko godina Nikolin mentor u okviru Sarajevo Unlimited je bio Ranko Markuš, rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih (YEP).
O tada osamnaestogodišnjem Nikoli i njegovoj inovaciji, u decebru 2017. objavljene su prve priče. Tada je pokazivao samo 3D model rukavice, sa dve funkcije, povezan na mobilni telefon. Danas, dve godine kasnije, „anora“ se navlači na ruku, ima 10 funkcija, radi na klik, „govori“ osam jezika, prepoznaje prepreke, boje, novčannice, otkriva „zalutale“…
Finalna verzija očekuje se u maju, do kada će joj biti dodate još dve funkcije, a moći će da reaguje i na dodir prsta.
Nikola Krstić, od momenta kada je javnosti predstavio prvi model, maturirao je i osnovao svoju startap kompaniju koja je postala deo Naučno-tehnološkog parka na Zvezdari. Takođe, nije zapostavio ni obrazovanje i studira na računarskom fakultetu.
Vredno je usavršavao rukavicu, a nekadvno je konkurisao i dobio novac iz IPA fondova. Tokom proteklog perioda, rukavicu je isprobalo više od 200 slepih osoba iz cele Srbije. Oni su predlagali šta bi im bilo od koristi, kako bi se došlo do najboljeg rešenja. Dok nije stigla pomoć iz evropskih fondova, Nikola je morao sam da se snalazi za novac – radio je softvere, osvajao nagrade na konkursima.
– Rukavica pomaže prilikom orijentacije u prostoru, putem vibracije prepoznaje prepreke na razdaljini do četiri metra, u zavisnosti od toga kako je podešena – objašnjava za „Novosti“ Nikola Krstić, i dodaje:
„Što je prepreka bliže i vibracije je jača. Po istom princupu radi i opcija za detekciju svetlosti. Raspoznaje 15 boja, koje „izgovara“ na jednom od osam jezika, kao i novčanice, bilo da je u pitanju dinar ili evro.“
Nikola pojašnjava da ukoliko bi se izgubila, slepa osoba klikom će moći da pošalje poruku sa lokacije gde se nalazi. Takođe, rukavica zna da „kaže“ koji je datum i koliko je sati. Kasnijim softverskim ažuriranjem, rukavica će dobijati nove funkcije.
Zimska i letnja verzija
Dodaje da će elektronika moći da se skida kako bi se rukavica oprala, a postojaće zimska i letnja verzija. Otporna je na vodu i na određene udarce, ima blic za noćne uslove, baterija traje dva dana i puni se običnim punjačem. U planu je da se uradi i u dečjoj veličini, kao i u više dezena.
– Cilj nam je da rukavica bude besplatna za sve slepe osobe u Srbiji i intenzivno radimo na tome da se to i ostvari. Neki gradovi su već izrazili želju da kupe određeni broj rukavica – Užiče, Novi Pazar i Kosovska Mitrovica – ističe Nikola za „Novosti“.
– Cena je 45.000 dinara, a za inostranstvo 450 do 500 evra. Uspostavili smo prve kontakte za inostrano tržište sa Austrijom, Nemačkom, Češkom, Slovačkom, Bugarskom i zemljama bivše Jugoslavije. Planiramo i prodor u Skandinaviju, Zapadnu evropu, a potpom i na trižište Kine i Amerike – kaže ovaj mladi inovator.
„Anora“, zasad, ima integrisani govor na srpskom, engleskom, slovačkom, nemačkom, bugarskom, francuskom, italijanskom i španskom, a u planu je još. Protekle nedelje, svoj izum Nikola je predstavio u Slovačkoj.