Search

Predstavljanje sistema upravljanja učincima na Međunarodnoj konferenciji ICES 2014

Danas (utorak, 14.10.2014.) će na Međunarodnoj ICES konferenciji biti predstavljen sistem upravljanja učincima koji razvija YEP, uz podršku Švajcarskog sekretarijata za ekonomske poslove, a za javne službe za zapošljavanje u BiH. Metodologija je obrađena na naučnim osnovama i prezentovana je u sručnom dokumentu “PUBLIC EMPLOYMENT SERVICES MOVING FROM PUBLIC MONOPOLIES TOWARDS QUASI-MARKETS”. Dokument će biti dostupan i na web stranici YEP projekta odmah po objavi u Zborniku radova konferencije. Prezentacija i stručna diskusija će biti organizovani u E-net sali Ekonomskog fakulteta, sa početkom od 16 časova, a događaj će moderirati doc. dr Meliha Bašić.

Podsjećanja radi, projekat zapošljavanja mladih u saradnji sa Švajcarskim sekretarijatom za ekonomske poslove (SECO), na zahtjev javnih službi za zapošljavanje u BiH (Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske i Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo), pruža podršku za uspostavljanje sistema upravljanja učincima u ovim institucijama. Očekuje se da će sistem biti u potpunosti razvijen do kraja ove godine. Ovo je prvi sistem za upravljanje učincima u bilo kojoj javnoj ustanovi u Bosni i Hercegovini, te se očekuje da će kao takav biti primjer drugim javnim institucijama.

Postoji veliki interes za prezentovanje procesa i rezultata sistema upravljanja učincima koje uvodi YEP, posebno jer je cijeli proces obavljen u eksperimatalnim uslovima dva Ogledna biroa – Novo Sarajevo i Doboj. Zbog pojašnjavanja cijelog koncepta Projekat je objavio niz tehničkih, stručnih i naučnih dokumenata koji opisuju sistem među kojima i:

  1. Komparativna analiza sistema upravljanja učincima u JSZZ Evrope,
  2. Model upravljanja učincima u Švajcarskoj,
  3. Model komparativne konkurencije koji će se primjeniti u BiH,
  4. Tehnička specifikacija modela za upravljanje učincima u BiH.

Ekonomski fakultet u Sarajevu je domaćin 7. Međunarodne konferencije od 13. do 14. oktobra.  ICES konferencija predstavlja značajnu mogućnost za naučnu zajednicu i kreatore politika da diskutuju najrelevantnija i aktuelna pitanja, te da podijele svoje poglede posebno kada je u pitanju centralna i istočna Evropa. Učesnici dobijaju mogućnost da predstave svoje zaključke, kako bi se produbilo znanje, ali i podstakla saradnja u regionu.

 

Druge objave u kategoriji