Search

Pritisak na Zavod za zapošljavanje se nastavlja novim zakonskim rješenjima

Narodna skupština Republike Srpske usvajanjem izmjena Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti značajno utiče na zaštitu nezaposlenih, kojima bez njihove saglasnosti, krivice ili zahtjeva prestane radni odnos. Usvojenim rješenjima u ovom zakonu produženo je trajanje dužine prava na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti /za radnike sa dužim radnim stažom/ i njena visina. U obrazloženju ovog akta se navodi da je predloženim rješenjem maksimalno trajanje prava na novčanu naknadu sa dosadašnjih 12 produženo na 24 mjeseca /za radnike sa više od 35 godina radnog staža/.

U usvojenom rješenju se, između ostalog, navodi da se najniža novčana naknada za vrijeme nezaposlenosti određuje u iznosu od 80 odsto najniže plate u Srpskoj, a to predstavlja nominalno povećanje iznosa sa 256 KM na 360 KM mjesečno.

Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Mira Vasić izrazila je nadu da će izmjene ovog akta olakšati nezaposlenima da što prije dobiju uslugu Zavoda za zapošljavanje, te da će se doći do stvarnog broja nezaposlenih. Ona je objasnila da ako nezaposleno lice ostvaruje pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti tokom 24 mjeseca, a Zavod za zapošljavanje mu, nakon četiri mjeseca ponudi posao, dužan je da ga prihvati. Pitanje je koliko će nezaposleni biti motivisani da traže zaposlenje u uslovima povećane novčane naknade, te koliko će dolaziti do mogućih malverzacija u korištenju ovog prava.

S obzirom na smanjivanje sredstava sa kojima raspolaže zavod, smanjenjem stope osiguranja, te povećanjem trajanja novčane naknade, Zavod se dovodi u poziciju da će značajno veći udio raspoloživih sredstava biti korišten za servisiranje prava, odnosno funkcija posredovanja i savjetovanja mora se značajno unaprijediti. U suprotnom će sve više dolaziti do preispitivanja uloge Zavoda.

Kako kažu iz Udruženja poslodavaca, Zavod za zapošljavanje RS nije ni trošio sve pare i ostvarivao je suficit. To je samo još jedan od razloga zbog kojeg su poslodavci tražili da se smanji ovaj namet, a ako se takav trend nastavi potrebno je dodatno revidirati namete na poslodavce kojima se finansira Zavod.

Druge objave u kategoriji