Search

Program rada 2017. Službe za zapošljavanje SBK/KSB predviđa 640 korisnika Kluba za traženje posla i motivacijskih seminara

Služba za zapošljavanje Srednjobosanskog kantona/kantona Središnja Bosna je objavila Program rada za 2017., a prema kojem planira da 640 nezaposlenih osoba uključi u program Kluba za traženje posla i motivacijskih seminara. Pored ovih, važno je istaći da Služba ima zacrtane programske ciljeve u kvantitativnom obliku, za razliku od većine drugih kantonalnih službi, pa tako planira i broj zaposlenih iz gore navedene grupe da će biti 100, a imajući u vidu da je u 2016. ostvareno 73 zaposlenih kao rezultat Kluba za traženje posla i motivacijskih seminara. Također, planira se broj informativnih seminara, broj posredovanja, broj individualnih savjetovanja (čak 13.000, a u prošloj godini ostvareno 10.103).  Projekat zapošljavanja mladih (YEP) je inicirao ovu aktivnu mjeru u SBK 2012.g., putem obuke savjetodavaca, i uspostave bazične tehničke opreme u ispostavama, tako da predstavlja zadovoljstvo da već četvrtu godinu zaredom Služba samostalno upravlja, realizuje i planira rad mreže Klubova za traženje posla. U 2017.g. Služba planira raditi na uspostavi nove web platforme i instaliranju namjenskih display-a (info panele) u ispostavama. 

U oblasti realizacije aktivnih mjera zapošljavanja, Služba će pored programa Federalnog zavoda za zapošljavanje pripremati i razvijati nove programe iz vlastitih sredstava, a njima će obuhvatati ugrožene ciljne grupe nezaposlenih poput mladih bez radnog iskustva i žena, dugoročno nezaposlenih osoba, osoba preko 40 godina itd. Kroz sve programe očekuje se zaposlenje 1000 nezaposlenih sa evidencije. Unapređenje se očekuje i u segmentu profesionalne orijentacije, formirana je radna grupa na nivou Federacije Bosne i Hercegovine koja će koordinirati aktivnosti u oblasti profesionalne orijentacije, te će se u službama za zapošljavanje u FBiH pristupiti unificiranju i proširenju opsega usluga u ovoj oblasti. Služba će u ovoj godini nastaviti sa osposobljavanjem i edukacijom zaposlenika, od čega su najinteresantnije obuke za izradu projekata za kandidiranje evropskim pristupnim fondovima, seminari za svo osoblje ispostava za primjenu jedinstvenih pristupa u radu, te obuka voditelja ispostava za izvođenje obuke za biznis planove i primjenu novih pristupa u radu. 

Brzom analizom dokumenta može se zaključiti da se na adekvatan način planiraju aktivnosti, ciljevi i jačaju kapaciteti zaposlenika Službe za zapošljavanje, te da u tom smislu mogu predstavljati primjer dobre prakse za službe za zapošljavanje u FBiH. 

foto: arhiva YEP

Druge objave u kategoriji