Search

Razvoj socijalnog preduzetništva u Srbiji

U Srbiji postoji veliki potencijal za razvoj socijalnog preduzetništva, a u većini slučajeva inicijativa za socijalno preduzetničke poduhvate dolazi od žena, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji o socijalnom preduzetništvu.

Na skupu pod nazivom „Socijalno preduzetništvo-održivi poslovni model za žensko preduzetništvo“, koju je organizovala „Bio Idea“, u okviru Sajma obrazovanja „Zvonce“, rečeno je da socijalna ekonomija značajno dorinosi zapošljavanju i socijalnoj integraciji ugorženih kategorija stanovništva prije svega razlicitim pristupom, inovacijama i raznovrsnim formama.

Kako su objasnili, socijalni preduzetnički poduhvat usmjeren je ka zanemarenom ili ugroženom stanovništvu kojem nedostaju finansijska sredstva ili politička moć da ostvare promjenu u vlastitu korist.

Direktorka „Bio Idea“ Beograd Sanida Klarić je, govoreći o ženskom preduzetništvu, navela je da su motivi pokretanja sopstvenog biznisa ekonomska nezavisnost, nemogućnost napredovanja na prethodnom poslu, briga za porodicu.

„U većini slučajeva preduzetnice obavljaju male poslove u kojima je izražena empatija i solidarnost sa zaposlenima“, rekla je ona dodavši da u Srbiji ženski biznis čini 26 odsto od aktivnih preduzetnika.

Predstavnik Centra za franšizing Privredne komre Srbije (PKS) Milan Ristić rekao je da socijalno peduzetništvo ima dosta potencijala za razvoj samo ga treba „dobro kanalisati i naći dobre izvore finansiranja za pokretanje sopstvenog biznisa“.

Ističući da PKS pruža podršku razvoju ženskog ali i preduzetništva mladih, on je rekao da PKS iako ne daje finansijska sredstva za pokretanje sopstvenog biznisa pruža konsultantsku podršku organizujući brojne edukativne seminare o toj oblasti na kojima se, između ostalog, može saznati i koje banke nude povoljne kredite.

On je dodao da u Srbiji trenutno postoji oko 14.000 socijalnih preduzeća koja su, kako je naveo, organizovana uglavnom porodično.

„Za njihovo bolje poslovanje u Srbiji nedostaje Zakon o socijalnim preduzećima kako bi se oni kvalifikovali kao posebna vrsta preduzeća za čije će se poslovanje dati određene benficije“, istakao je Ristić.

Konferenciji su, između ostalih, prisustvovale i žene socijalne preduzetnice koje su razmjenjivale dosadašnja iskustva, ideje i probleme sa kojima su se suočavale realizujući svoje projekte.

Tanjug

Druge objave u kategoriji