Search

Reformski paket: Osmi Forum službi zapošljavanja – kako do efikasnijih i efektivnijih aktivnih politika zapošljavanja?!

Danas je u Sarajevu, u organizaciji Agencije za rad i zapošljavanje BiH uz podršku Projekta zapošljavanja mladih (YEP) i Švicarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) održan osmi po redu Forum službi zapošljavanja na temu „Efikasnost aktivnih mjera zapošljavanja sa posebnim fokusom na programe samozapošljavanja”.

Forum je okupio predstavnike Javnih službi za zapošljavanje iz Bosne i Hercegovine i predstavnike Javnih službi zapošljavanja zemalja članica Centra javnih službi zapošljavanja jugoistočne Evrope (CPESSEC) koji čine BiH,  Bugarska, Sjeverna, Makedonija, Hrvatska, Crna Gora, Rumunija, Srbija, Slovenija Turska i Mađarska.

Cilj Foruma bio je podstaći diskusiju o potrebni za drugačijim i inovativnijim pristupima aktivnim politikama zapošljavanja sa fokusom na unapređenje njihovog dizajna, monitoringa i evaluacije u cilju njihove efikasnije i efektivnije implementacije kao i o nužnosti sinergijskog djelovanja svih aktera na tržištu rada u provođenju aktivnih mjera zapošljavanja kako bi se osigurao uticaj na kvalitet ponude radne snage i efektivniji utrošak javnih sredstava.

Tokom Foruma dr Ranko Markuš, rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih (YEP) je predstavio analize efekata ulaganja u preduzetništvo na primjeru dobre prakse YEP Inkubatora poslovnih ideja koji je realizovan u saradnji sa 32 lokalne zajednice u BiH. YEP Inkubator poslovnih idjea je primjer kako se sa relativno neznatnim ulaganjima, sinergijom više aktera na tržišu rada, može ostvariti značajan rezultat kao što je aktivacija više od 1.200 postojećih i potencijalnih preduzetnika dok je finansijski i stručno podržao pokretanje i razvoj više od 120 novih biznisa.

Jedan od ključnih nalaza analize jeste da postoje višestruki efekti investiranja u osnivanje i razvoj poslovnih poduhvata na nivou lokalne zajednice, ali i da je neophodna saradnja svihnivoa vlasti na realizaciji programa razvoja preduzetništva. Ispravnom realizacijom aktivne mjere država ima višestruk povrat, a povrat na investiciju je viši i brži na višim nivoima, na ovajnačin se ostvaruju uštede na socijalnim davanjima, raste zaposlenost na lokalnom nivou, kao i i rast javnih prihoda kroz poreze i plate. Generalno se može zaključiti da se radi o značajnoj populacijskoj mjeri.

Predstavnici Javnih službi za zapošljavanje zemalja članica CPESSEC-a, učesnici centralnog panela Foruma prenijeli su uspješne prakse učesnicima Foruma. Predstavljeno je nekoliko modaliteta koji podrazumjevaju obuku i finansijska sredstva, ili samo grantove kao i modaliteti koji uključuju i druge aktere na tržištu rada. Evaluacija aktivne mjere samozapošljavanja koja se implementira po principu kreditiranja preduzetnika uz kamatu od 3% i grejs period od osamnaest mjeseci je pokazala da preko 60% korisnika mjere opstane na tržištu – istakla je predstavnica crnogorskog Zavoda za zapošljavanje gđa Svetlana Krgović. Primjer aktivne mjere samozapošljavanja Bugarske koju je predstavio g.Radomir Valentinov Petkov je da aplikanti za sredstva podnose biznis plan službi, a komisija za evaluaciju, koju čine predstavnici lokalne zajednice, službe, poslodavace itd., odlučuje o daljoj podršci što ukazuje na važnost pravilne procjene preduzetničkih ideja.

Forum je poslužio da se putem otvorene diskusije utvrde najvažniji problemi sa kojima se susreću službe za zapošljavanje kao što su monitoring i evaluacija aktivnih mjera i programa zapošljavanja, a prije svega problemi njihovog kreiranja koje bi trebalo biti u skladu sa potrebama tržišta rada.

Druge objave u kategoriji