Danas je održana Konferencija na temu “Prezentiranje SIVE KNJIGE – uzročnici sive ekonomije i moguće mjere njenog suzbijanja u FBiH” u organizaciji Udruženja poslodavaca FBiH – u hotelu Terme. Udruženje poslodavaca FBiH provelo je primarno istraživanje, POKRETAČI SIVE EKONOMIJE U FBIH – GLEDIŠTA POSLODAVACA putem intervjua, na uzorku od 222 kompanije. Mada je istraživanje koncipirano na način da se prvenstveno čuje mišljenje poslodavaca, koji su članovi Udruženja poslodavaca FBiH, statistički uzorak je takav da se o rezultatima istraživanja može govoriti kao o stavovima većine poslodavaca u Federaciji. Istraživanje je predstavio njegov glavni autor prof. dr Vjekoslav Domljan.
Ocijenjeno je da su osnovni razlozi za postojanje sive ekonomije nizak porezni moral i prilično kruta regulativa tržišta rada.
“Mi već otprilike znamo da neformalna ekonomija u FBiH iznosi oko četvrtinu dohotka, da iznosi oko četvrtinu zaposlenosti i da je oko trećina neformalnih plaćanja”, kaže Vjekoslav Domljan, koautor Sive knjige dok Mladen Pandurević, direktor Udruženja poslodavaca FBiH naglašava da najmanje četvrtina ukupne ekonomske aktivnosti u BiH spada u tzv.sivu zonu.
“To je, slobodno mogu reći, rak rana koja lagano i konstantno izjeda naše društvo. Otprilike 25 posto djelovanja, odnosno rada poslovanja u FBiH je u sivoj zoni. To su podaci koji se mogu egzaktno pokazati. Opravdane su pretpostavke da taj procenat raste do trećine, znači 35 posto”,zaključuje Pandurević.
222 kompanije u kojim je provedeno istraživanje zapošljavaju više od 75.000 zaposlenih što čini više od 28% od 268.780 zaposlenih, u realnom sektoru. Iz toga se može zaključiti da se radi o reprezentativnom uzorku. Gotovino polovina ispitanih se stalno ili često susreće sa sivom ekonomijom, njih ukupno 47%. Kada uzmemo u obzir da se 45% kompanija povremeno susreće sa ovim problemom, možemo zaključiti da je siva ekonomija postala uobičajeni način poslovanja na tržištu FBiH. Kako drugačije objasniti da samo 12 ili 6% ispitanih nije bilo u prilici da se suoči sa sivom ekonomijom.
U cilju otklanjanja strahova i nepovjerenja, takođe Siva knjiga nudi zajedničko djelovanje na sljedećim principima:
– Nema neprijavljenog rada (oko 100.000 radi, a nije prijavljeno)
– Nema besplatnog rada;
– Nema isplate plata bez plaćanja poreza i doprinosa;
– Povećanje minimalne plate koja omogućava egzistencijalni minimum;
-Oštro kažnjavanje svih onih koji krše propise iz oblasti rada;
– Unapređivanje kvalitete rada kontrolnih organa kroz vršenje stalnog zajedničkog pritiska.
Rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih Ranko Markuš i predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Safudin Čengić su razgovarali o potrebi prezentacije novog Zakona o radu FBiH široj BH javnosti, te su razmatrali moguću saradnju između Projekta i Udruženja na ovim aktivnostima.