Search

Smanjenjem stope doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti Zavod će imati manje sredstava za programe zapošljavanja

Poslodavci u Republici Srpskoj će od naredne godineimati još jednu olakšicu u poslovanju i to kroz smanjenje doprinosa na isplate plata. Unija udruženja poslodavaca RS tražila je od premijera i ostalih članova Vlade Republike Srpske smanjenje stope doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti sa 0,8 na 0,3 odsto koji se obračunava na bruto platu. U Vladi Republike Srpske spremni su na smanjenje ovog doprinosa na 0,6 odsto.

-Takav dogovor smo postigli načelno na sastanku sa premijerom Radovanom Viškovićem na sastanku u petak u Milićima. Manji doprinos na nezaposlenost bi trebalo da stupi na snagu od Nove godine – objašnjava Saša Trivić, član Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.

On ističe da trenutno u ovom nametu ima prostora za rasterećenje poslodavaca u poslovanju jer taj novac ide direktno u Zavod za zapošljavanje RS, odnosno ne ide u budžet i ne služi za isplatu plata budžetskim korisnicima.

-Dakle, taj novac služi za podsticaj poslodavcima za zapošljavanje. Međutim, to se pretvorilo u socijalnu politiku, pa tako imamo projekte za zapošljavanje Roma, za žrtve nasilja i slično. Ne treba poslodavci da rešavaju te probleme i mi na to ukazujemo već duže vreme – ocenjuje Trivić.

Kako kaže, Zavod za zapošljavanje RS nije ni trošio sve pare i ostvarivao je suficit. To je samo još jedan od razloga zbog kojeg su poslodavci tražili da se smanji ovaj namet. Sa druge strane iz Projekta zapošljavanja mladih (YEP) već duže vrijeme upozoravaju da se mora reformisati način na koji Zavod realizuje svoje finansijske podsticaje, jer je očigledno da se njihove aktivnosti posmatraju kao podsticaju poslodavcima, a oni to zapravo nisu. Podsticaje poslodavcima trebaju da daju druge institucije poput ministarstava privrede ili preduzetništva. Zavod se mora pozicionirati na stranu nezaposlenih lica i davati subvencije za zapošljavanje nezaposlenih iz ugroženih grupa, a u skladu sa potrebama definisanim u individualnim planovima zapošljavanja. Bez ovakvog pristupa Zavod će biti i dalje pod pritiskom da se smanje sredstva koja se izdvajaju za njegovo funckionisanje.

Inače, ovo je već drugi udar na Zavod, jer je doprinos za osiguranje od nezaposlenosti je od 1. januara prošle godine smanjen sa jedan na 0,8 odsto, a ta razlika je samo „prebačena“ na doprinos za dečju zaštitu koji sada iznosi 1,7 odsto. S obzirom da stavovi poslodavaca nisu u potpunosti uvaženi za očekivati je da se tendencija pritiska za smanjenje ove stope dodatno nastavi.

U Privrednoj komori Republike Srpske, koji gotovo deceniju traže smanjenje zbirne stope poreza i doprinosa, odnosno vraćanje opterećanja na rad na nivo iz 2008. godine, nisu komentarisali smanjenje doprinosa na nezaposlenost. Interesantno je da se smanjenje opterećenja desilo na svakako najnižem opterećenju poslodavaca. Po do sada važećem Zakonu o doprinosima, poslodavci u Republici Srpskoj imaju obavezu da na bruto platu plaćaju doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje (18,5 odsto), za zdravstvno osiguranje (12 odsto), za osiguranje od nezaposlenosti (0,8 odsto) i za dječju zaštitu (1,7 odsto).

Druge objave u kategoriji