Search

U BiH podrška preduzetništvu postala popularna tema, ali bez ujednačenog pristupa

Preduzetništvo je postalo “sexy” tema u razvojnim krugovima. Nakon implementacije YEP inkubatora poslovnih ideja, čini se da su svi počeli da se bave tim poslom.

Stotinu mladih ljudi sa područja Banje Luke uskoro će dobiti priliku da osnovuju sopstveno informatičko preduzeće, u okviru velikog projekta vrijednog 418.000 KM. Ovim projektom rukovodi Gradska razvojna agencija, u nastojanju da se pruži podrška za pokretanje novih firmi za osobe mlađe od 35 godina u oblasti informacionih tehnologija (oblasti digitalizacije, kreativnih industrija i digitalnog marketinga).

Zavod za zapošljavanje Brčko distrikta trenutno realizuje dva Programa samozapošljavanja u privredi i poljoprivredi u ukupnoj vrijednosti višoj od milion KM. Ovim programima je u proteklih nekoliko godina otvoreno više od stotinu start up-ova u Brčko distriktu.

U Istočnom Sarajevu je potpisan sporazum o saradnji na sprovođenju akcelerator programa s ciljem pomoći onima koji imaju inovativne poslovne ideje, a javni poziv za učešće biće objavljen 10. februara. Podrška će im biti pružena u okviru devet modula iz različitih oblasti. Angažovaćemo stručne predavače koji će im pružiti dovoljan nivo znanja za pokretanje i oblikovanje poslovne ideje.

Deset učesnika projekta dobilo je iz budžeta Grada Bijeljina po 8.000 KM za registraciju i pokretanje sopstvenog biznisa, odnosno osnivanje preduzeća i zapošljavanje, nakon što su njihovi biznis-planovi ocijenjeni od stručne komisije kao najbolji.28 pojedinaca koji su registrovani kao aktivni tražioci posla na spisku Zavoda za zapošljavanje podnijelo prijave za učešće u projektu, a 21 polaznik završio je preduzetničku obuku.

Sličnih aktivnosti ima širom Bosne i Hercegovine, mahom se organizuju izolovano jedne od drugih, a nerijetko i preklapaju na istim lokacijama, sa različitim pristupima i iznosima sredstava koji se nude mladima. Uz sve to postoje i aktivne mjere zapošljavanja koje nude službe za zapošljavanje. Veliki problem je izostanak strateškog pristupa i realizacija aktivnosti na način kako to diktiraju donatorska pravila. Često i same opštine koje nisu specijalizovane za pitanja zapošljavanja u najboljoj namjeri kreiraju programe za podršku preduzetnicima.

Iako je nemoguće iskoordiniratiu veliki broj zainteresovanih strana, službe za zapošljavanje bi morale da se odrede u odnosu na programe podrške preduzetništvu u kojima učestvuju. Neophodno je da se u nerednom periodu definišu metodološki pristupi, te harmonizuje njihova implementacija u praksi, kao i monitoring i evaluacija tih programa. S tim u vezi Projekat zapošljavanja mladih kreće u aktivnosti kreiranja lokalnih partnerstava za zapošljavanje, lokalnih akcionih planova zapošljavanja, te zajedničke realizacije između službi za zapošljavanje i lokalnih zajednica.

Druge objave u kategoriji