Search

U Republici Srpskoj bez posla ostalo 7.200 radnika u toku pandemije

Kao što smo ranije pisali broj onih koji su ostali bez posla u Republici Srpskoj je oko 6.500 do polovine aprila, ti podaci počinju da dobijaju potvrde iz zvaničnih izvora, a brojka onih koji su dobili otkaze je porasla na 7.200.

Na evidenciju Zavoda za zapošljavanje se prijavilo gotovo 3.000 radnika koji su ostali bez posla po raznim osnovama od 19. marta do 8. maja ove godine. Kod 1.358 radnika istekao ugovor o radu na određeno vrijeme, a 1.380 zaposlenih koji su se prijavili na evidenciju Zavoda za zapošljavanje prekinut je ugovor na neodređeno, proglašeni su tehnološkim, odnosno ekonomskim viškom. Tom broju treba dodati još sigurno oko 1.000 radnika koji nisu stigli da se jave na Zavod za zapošljavanje RS, jer nisu imali prevoz. Rok za prijavljivanje na evidenciju Zavoda za zapošljavanje je 30 dana od prestanka radnog odnosa.

Najviše trgovaca je ostalo bez posla, zatim ugostitelja i zaposlenih u prerađivačkoj industriji. Od ukupnog broja radnika koji su ostali bez posla u Srpskoj u posljednjih mjesec i po najvše njih je radilo u Banjaluci, nešto više od trećine zaposlenih. Slijede Istočno Sarajevo, Doboj i Bijeljina.

Po evidenciji Poreske uprave Republike Srpske, 5. maja je bilo oko 6.300 manje poreskih obveznika prijavljeno na obavezne vidove osiguranja u odnosu na 16. mart. Na osnovu podataka iz Jedinstvenog sistema za registraciju, kontrolu i naplatu doprinosa, u Republici Srpskoj je 16. marta bilo registrovano 297.485 obveznika doprinosa po osnovama osiguranja koji se tretiraju kao zaposlenje, dok je 5. maja registrovano 291.179 obveznika doprinosa po osnovama osiguranja koji se tretiraju kao zaposlenje. Imajući u vidu da je Premijer RS Radovan Višković rekao da je čak bilo oko 870 novozaposlenih, zaključujemo da je bez posla ostalo oko 7.200 radnika, a da neto saldo iznosi 6.300 (broj ukupno otpuštenih umanjen za broj onih koji su dobili posao).

U Republici Srpskoj je za svaki radni angažman obavezna uplata gotovo svih doprinosa, bez obzira da li se radi o ugovoru na neodređeno ili o ugovoru o djelu ili o autorskom ugovoru. Zbog toga se podaci Poreske uprave razlikuju od podataka Zavoda za zapošljavanje. Poreska uprava je u aprilu prikupila oko 1,8 milion KM manje prihoda od poreza na dohodak, te oko 8,2 miliona KM manje od doprinosa.

U Federaciji je prema procjenama oko 32.000 radnika ostalo bez zaposlenja, pa se procjenjuje da je ukupan broj radnika umanjen za 40.000 samo za period pandemije.

Druge objave u kategoriji