Na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, održanoj krajem oktobra usvojen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti . Zakon donosi brojne novine, a najvažnije se odnose na samu definiciju nezaposlenih lica i uloge Zavoda za zapošljavanje RS, jer je ovim izmjenama propisano da Zavod za zapošljavanje Republike Srpske vodi isključivo evidencije o aktivnim tražiocima posla, odnosno licima koja su raspoloživa (voljna) i spremna da prihvate ponuđeno zaposlenje.
Izmjenama i dopunama Zakona mijenja se i terminologija, pa se tako nezaposlenim licem, u smislu ovog zakona, smatra lice prijavljeno na evidenciju Zavoda za zapošljavanje RS, starosti od 15 do 65 godina, sposobno ili ograničeno sposobno za rad koje nije u radnom odnosu, aktivno traži posao i raspoloživo je za rad. Nezaposleno lice aktivno traži zaposlenje ako ispunjava obaveze po ovom zakonu i individualnom planu zapošljavanja koji sačinjava Zavod. Nezaposleno lice raspoloživo je za rad ako se odaziva na svaki poziv Zavoda radi pripreme za zapošljavanje i posredovanje u zapošljavanju, ukoliko nije objektivno spriječeno da prihvati ponuđeno zaposlenje i rad. Pod objektivnim okolnostima koje nezaposleno lice mogu spriječiti da prihvati ponuđeno zaposlenje i rad naročito se smatraju: privremena spriječenost za rad zbog povrede ili bolesti, briga o bolesnom članu porodičnog domaćinstva, udaljenost mjesta rada od prebivališta radnika, neodgovarajuće kvalifikacije za rad i drugo. Licem koje aktivno traži zaposlenje, u smislu ovog zakona, smatra se i zaposleno lice koje traži promjenu zaposlenja u skladu sa svojom stručnom spremom. Nezaposlenim licem, ne smatra se učenik, redovni student, nosilac komercijalnog poljoprivrednog gazdinstva u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast poljoprivrede, penzionisana lica, lica kojima prava iz radnog odnosa miruju i vlasnik ili suvlasnik više od 51 posto udjela u pravnom subjektu koji obavlja profitnu djelatnost.
Zavod će u saradnji sa nezaposlenim licem, za svako nezaposleno lice pripremati individualni plan zapošljavanja kojim će biti definirane obaveze kako Zavoda tako i nezaposlenog lica. Ovaj koncept je razvijen od strane Projekta zapošljavanja mladih (YEP) i prati trendove rada sa nezaposlenim licima u razvijenim zemljama i omogućava da svako lice, uz podršku javne službe za zapošljavnje, u potpunosti iskoristi sve svoje potencijale i na kraju nađe adekvatno zaposlenje. Ovim izmjenama se napokon savjetodavac stavlja u centar rada sa nezaposlenim osobama, a ono što preostaje je da se i aktivne mjere zapošljavanja, odnosno finansijski podsticaju, vežu za aktivnosti definisane u individualnim planovima zapošljavanja. Na taj način će se smanjiti mogućnosti zloupotrebe novca koja se plasiraju poslodavcima za zapošljavanje lica iz posebno ugroženih grupa na tržištu rada.