Search

Ukinuti rokove za prijave na zavode za zapošljavanje radi zdravstvenog osiguranja

Ostvarivanje prava na zdravstveno osiguranje putem Zavoda za zapošljavanja je već dugo vremena pitanje koje interesuje javnost u Bosni i Hercegovini. Pravo na zdravstvenu zaštitu je tek jedno od prava koja nezaposlena lica ostvaruju putem Zavoda za zapošljavanje, te je Projekat zapošljavanja mladih (YEP) stava da se paket prava nezaposlenih lica mora rješavati zajednički, a ne parcijalno. Jedna od nelogičnosti u ovom paketu jeste i prijavljivanje na evidenciju službi za zapošljavanje u određenom roku kako bi se Ustavom zagarantovano pravo na zdravstveno osiguranje i ostvarilo. Služba za zapošljavanje je vremenom postala mehanizam za ostvarivanje prava, što ju je zbog velikog broja klijenata odmaklo od ključnog institucionalnog mandata – posredovanja.  

Udruga dijabetičara “Novi život” iz Tomislavgrada u suradnji sa sarajevskom nevladinom udrugom “Partnerstvo za zdravlje” na tomislavgradskoj tržnici upriličila je organizirano potpisivanje peticije pod nazivom “Moje zdravlje nema roka – prijave na zavod za zapošljavanje”.

Dio je to kampanje kojom se želi izmijeniti Zakon o zdravstvenom osiguranju Federacije Bosne i Hercegovine, kazao nam je Tarik Prašo iz “Partnerstva za zdravlje” te dodao:

– Želimo da se izjednači zakon u Federaciji sa zakonom u Republici Srpskoj koji je na snazi, dakle da bude isto u cijeloj državi, da se ukine rok prijave na zavod za zapošljavanje nakon prekida radnog odnosa ili prestanka redovitog školovanja, da bi svi mogli ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje kako jamči Ustav Bosne i Hercegovine.

Đula Kozarić, predsjednica udruge “Novi život” zadovoljna je odzivom svojih sugrađana jer je za manje od dva sata peticiju potpisalo tri stotine Duvnjaka.

Mnogi među njima bili su u situaciji da su izgubili svoje pravo na zdravstvenu zaštitu jer iz objektivnih razloga nisu bili u mogućnosti prijaviti se na zavod u roku od trideset dana nakon prestanka radnog odnosa.

peticija01_

Uglavnom se radilo o višegodišnjim neuplatama mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te nezaključenim radnim knjižicama.

Organizatori ne sumnjaju u uspjeh kampanje kojom žele da i građani Federacije Bosne i Hercegovine imaju istu mogućnost kao i oni u Republici Srpskoj, u kojoj uopće ne postoji ograničenje vremenskoga roka za prijave na zavode za zapošljavanje.

U Bosni i Hercegovini postoji podjela nadležnosti u oblasti zdravstva. Prema Ustavu BiH, zdravstveno osiguranje spada u nadležnost entiteta i BD, dok Prema Ustavu FBiH, zdravstveno osiguranje spada u podijeljenu nadležnost između Federacije BiH i kantona, a kantoni imaju isključivu nadležnost nad implementacijom socijalne politike i pružanjem usluga socijalne zaštite. Iako je zdravstvena zaštita ustavna kategorija i svi građani imaju pravo na zdravstveno osiguranje, konstantno je primjetna nezadovoljavajuća finansijska situacija u sektoru zdravstva u Federaciji BiH, upućuje da postoje strukturni problemi u pružanju usluga, finansiranju i potražnji zdravstvenih usluga.

Druge objave u kategoriji