U okviru Programa lokalnih inicijativa koji je realiziran u toku prošle godine, YEP je podržao projekat “Selo hvalim, u selu živim i radim” udruženja Budućnost iz Modriče. U realizaciji projekta, tim Budućnosti je postigao značajne uspjehe i pored činjenice da je neposredno po otpočinjanju projekta 6 od ukupno 8 ciljnih mjesnih zajednica bilo u potpunosti potopljeno tokom katastrofalnih poplava u maju 2014. godine. Jedan od očekivnih projektnih rezultata bilo je i osnivanje opšte poljoprivredne zadruge.
Danas, 6 mjeseci nakon završetka projekta – donosimo priču o rezultatima:
Opšta poljoprivredna zadruga „EKO BUDUĆNOST“ iz Modriče osnovana je 26.09.2014 godine i upisana u registar poslovnih subjekata osnivanja u Okružnom sudu u Doboju.
Na zakupljenom poljoprivrednom zemljištu koje se nalazi u Kladarima, površine 18.316 metara kvadratnih, postavljena su tri plastenika ukupne površine 250 metara kvadratnih u kome je zasadjeno 360 komada paprike, 360 komada paradajza, 200 komada kupusa i 60 komada krastavaca. U neposrednoj blizini plastenika posadjeno je 800 sadnica kruške i šljive. Mogućnost navodnjavanja je riješena sistemom kap po kap.
Zadruga je takođe primljena u članstvo Zadružnog saveza Republike Srpske i to Odlukom donijetom 24. oktobra 2014. godine. Posebno zadovoljstvo je što je Zadruga uspješno prošla i prvu reviziju obavljenu 03. juna 2015. godine od strane zadružnog saveza RS. Tom prilikom na rad Zadruge nije evidentirana nijedna primjedba.
Trenutne aktivnosti zadruge, osim zadrugara, obavljaju i bivše i sadašnje korisnice Sigurne kuće koje su uključene kroz program ekonomskog osnaživanja žena koji podrazumijeva motivisanost prema preduzetničkim aktivnostima kako bi žene postale ekonomski nezavisne. U okviru ove aktivnosti, 20 žena prisustvuje okupaciono radnoj terapiji koja je važan segment podrške korisnicama sa iskustvom nasilja. Korisnice aktivno učestvuju u uredjenju plastenika, zaljevaju i beru pristigle plodove, a u planu je i priprema zimnice, džemova i sokova od voća i povrća.
Radi boljeg informisanja javnosti o osnivanju i radu Opšte poljoprivredne zadruge „EKO -BUDUĆNOST“, Radio Televizija Federacije BiH je bila u posjeti zadrugi i snimila prilog za prvu agrarnu televizijsku emisiju u BiH pod nazivom „Zelena panorama“, koja je prikazana 20. juna 2015. godine.
Pored plastenika koji su u funkciji radne terapije korisnica sigurne kuće, projekat je unaprijedio uslove života značajnog broja osoba spremnih da otpočnu poljoprivrednu proizvodnju. U nastavku donosimo i priču porodice Pavković.
Četvoročlanu porodicu Pavković sačinjavaju otac i majka, te sin i kćerka. Porodicu koja se i prije rata bavila poljoprivredom: uzgojem voća i povrća kako za vlastite potrebe tako i za prodaju, su ratna dešavanja dovela u Modriču. Roditelji su uspjeli radeći u nadnici da školuju djecu, međutim sve veća ekonomska kriza i sve manje posla je dovela porodicu u tešku situaciju. Zahvaljujući sinu Danijelu koji je aplicirao na javni poziv za dodjelu plastenika, porodica Pavković polako staje na svoje noge. Svoj plastenik su maksimalno iskoristili za proizvodnju povrća koji im obezbjeđuje egzistenciju. Svoje znanje o uzgoju povrća i dalje proširuju putem različitih internet stranica i članaka koji se tiču uzgoja paprike, paradajza, krastavaca, kupusa. Ušli su u članstvo Opšte poljoprivredne zadruge „Eko-Budućnost“ Modriča, te se nadaju da će i tim putem ostvariti progres u ovoj oblasti, najviše u pogledu obezbjeđenja sigurnog otkupa svojih proizvoda.
Prilikom naše posjete Danijel je istakao da je cijela porodica bila presretna kada su dobili plastenik i da im se ništa ljepše nije moglo dogoditi. „Moji roditelji su većinu svog života radili na imanju, živjeli smo od zemlje, od uzgoja povrća i voća…. Moji roditelji su uvijek žalili za tim vremenom i uvijek su govorili kada bi imali novca da bi isti opet uložili u proizvodnju voća i povrća. Sada su još sretniji kada vide mene i sestru kako nastavljamo njihovim koracima , kako bi osigurali bolju budućnost naše porodice.“