Vlada Federacije BiH usvojila je tekst Reformske agende za Bosnu i Hercegovinu za period od 2015. do 2018. godine, te ovlastila federalnog premijera Fadila Novalića da potpiše taj dokument. To je tijelo već ranije dalo saglasnost na tekst Reformske agende, ali je tada izostala saglasnost Vlade Republike Srpske. Reformska agenda utvrđuje glavne planove Vijeća ministara BiH i entitetskih vlada za socijalno-ekonomske i s njima vezane reforme, a njeno provođenje će početi bez odlaganja.
Povećanje poreza, akciza, smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, strukturalne reforme u oblasti radnog zakonodavstva, jačanje fiskalnog sistema, reforma javne uprave, politike zapošljavanja u javnom sektoru, unaprjeđenje poslovne klime i konkurentnosti, reforme socijalnih davanja, restrukturiranje javnih preduzeća, reforme zdravstvenog sektora i vladavina prava, samo su dijelovi Reformske agende.
Iz persoektive sektora zapošljavanja posebno je značajan dio Agende koji definiše da Zavodi/službe za zapošljavanje moraju uvesti upravljačke prakse da bi poboljšali vraćanje ljudi u radni status i osigurali razdvajanje obaveznog zdravstvenog osiguranja od funkcije posredovanja u zapošljavanju. To su reformske tačke za koje se Projekat zalaže već nekoliko posljednjih godina, te gdje je napravljen značajan progres.
Reformska agenda tijesno je povezana sa ciljevima novog pristupa EU ekonomskom upravljanju na Zapadnom Balkanu i u skladu je sa programom ekonomskih reformi, kao osnovnom elementu koji treba da podstakne sveobuhvatne strukturalne reforme, da bi se održala makroekonomska stabilnost i pospješio rast i konkurentnost. Prema ovome što piše u Agendi, naredne tri godine neće biti nimalo lake za Bosnu i Hercegovinu i njene građane. Izvjesno je da će se povećati broj nezaposlenih, da će se smanjiti izdavanja za određene socijalne kategorije, da će se povećati porezi, da povećanja plata neće biti, nego samo smanjivanja, da se ne isključuje mogućnost ni da pojedina javna preduzeća budu i ugašena, a pojedina preduzeća budu privatizovana što će također uticati na broj zaposlenih u njima. Ipak, problemi su skrivani ispod tepiha već 20 godina i čeka se hrabra vlast spremna da preduzme bolne rezove koji će stanje samo prikazati u realnom svjetlu, te ponuditi rješenja za njega.