Search

YEP podržao lokalno partnerstvo Općine Goražde: očekivani rezultat LIR aktivnosti 158 zaposlenih iz ugroženih grupa

U okviru projekta „Lokalni integrisani razvoj“ (LIR) koji primarno finansira Evropska unija (EU) izabrani su projekti javnih radova u pet jedinica lokalne samouprave koji će omogućiti zapošljavanje 158 socijalno ugroženih osoba u 2017. godini. Tokom realizacije pet odabranih projekata biće zaposlene osobe koje nemaju zaposlenje duže od 12 mjeseci, što će doprinjeti ekonomskom osnaživanju njihovih domaćinstava. Ukupna vrijednost odabranih projekata iznosi 380.000 KM, od čega Evropska unija finansira 250.000 KM, a jedinice lokalne samouprave 130.000 KM.

Nakon zatvaranja javnog poziva 9. decembra 2016. godine, primljeno je ukupno deset projektnih prijedloga, od kojih je odabrano pet projekata čija će impementacija biti podržana u toku 2017. godine. Jedan od odabranih projekata je i “Ekonomsko osnaživanje najugroženije populacije kroz javne radove na području Općine Goražde”. Kroz predviđene aktivnosti pored ekonomskog osnaživanja, Općina će radovima čišćenja i uređenja priobalja, divljih deponija i lokalnih puteva poboljšati uslove života svih građana.

Za realizaciju ovog projekta primjenit će se lokalno partnerstvo za zapošljavanje, a kojeg čine: Općina Goražde, Služba za zapošljavanje BPK, Federalni zavod za zapošljavanje i Projekat zapošljavanja mladih (YEP). Projektom je predviđeno finansijsko učešće UNDP-a, Općine Goražde, Federalnog zavoda za zapošljavanje i Projekta zapošljavanja mladih (YEP).

Projekat predviđa upošljavanje najugroženijih kategorija kao što su mladi iz ruralnih područja, žene, povratnici i invalidne osobe, te će se posebna briga povesti da su inkorporirana lica iz savjetodavnog procesa, kao i osobe identifikovane kroz aktivnosti Mobilnog biroa u ruralnim područjima. 

Služba za zapošljavanje BPK Goražde je od prošle godine zvanično ušla u realizaciju reformskih aktivnosti u okviru Projekta zapošljavanja mladih (YEP) kojeg implementira konsultantska kuća GOPA mbh predstavništvo u BiH, a kojeg podržava Vlada Švicarske. Fokus reforme zapravo je da se poboljša podrška nezaposlenim licima, da se razdvoji administracija i savjetovanje, koje se sprovoditi prema utvrđenoj metodologiji.
Veliki dio posla već je urađen u ovoj Službi poput uvođenja šalter sale, ili kluba za traženje posla, ali ono što je najvažnije jeste da jača individualno savjetovanje i posebno da se stanovništvu iz ruralnih dijelova našeg kantona pruži odgovarajuća usluga koja će biti na istom nivou koju imaju stanovnici grada, što će se uradilo uspostavljanjem mobilnog biroa. 

 

Druge objave u kategoriji