Projekat zapošljavanja mladih se predstavlja kao priča o uspjehu i primjer dobre prakse ove sedmice u Crnoj Gori u Inicijativi za zapošljavanje mladih. Inicijativu je pokrenula CET Platforma Crne Gore, u kojoj su pored Crne Gore uključili Poljsku, Hrvatsku, Italiju, Grčku, Srbiju, Sloveniju i Makedoniju.
U ovosedmičnom događaju učestvuje 30 službenika za mlade i mladih lidera iz 10 evropskih zemalja, a među kojima i predstavnica Projekta zapošljavanja mladih Venesa Omerhodžić koja će se fokusirati na iskustva YEP-a, Klubove za traženje posla za mlade i mogućnosti koje se pružaju za mlade. Inače, učesnici dolaze iz Crne Gore, Poljske, Srbije, Albanije, Turske, Bugarske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Rumunije. Ovakvi i slični događaji i mogućnosti za mlade se objavljuju na portalu SALTO Youth koji nudi pregršt mogućnosti za mlade, i one koji rade sa mladima, a možete ih pronaći u YEP Info-paketima. Inicijative poput ove pružaju učesnicima bolji uvid u realnu sliku života i rada u zemljama u regionu, koji prevazilazi statistiku. Vrijedi istaći da od svih uključenih zemalja Poljska i Turska imaju najviše mogućnosti i pristupa za mlade, te npr. Poljska ima veliki problem sa pronalaskom radne snage dakle nema problem sa nezaposlenošću, iako također mladi se opredijeljuju za univerzitetsko obrazovanje koje kasnije radi manjka mogućnosti za diplomce kriju u svom CV-iju. Sa druge strane, Turska kroz vladine programe nudi najveću finansijsku podršku za pokretanje novih biznisa za mlade koja se kreće od 15.000 Eura do milion Eura za izvanredne ideje i biznise koji mogu preokrenuti tursku ekonomiju.
Cilj ove inicijative, a koju sufinansira Erasmus+Program Evropske Unije, je da osnaži organizacije koje rade sa mladima da podignu značaj i pitanje zapošljavanja mladih, da se predstave primjeri dobre prakse, a zapošljavanje i jeste trenutno ključni fokus Erasmus+ programa. Ove sedmice se kao prva aktivnost organizuje trening za službenike za mlade, a koji ima sljedeće ciljeve:
– Educirati službenike za mlade i mlade lidere iz navedenih zemalja (svaka zemlja ima 3 predstavnika) o različitim načinima da se pitanje zapošljavanja mladih postavi kao prioritet a koristeći razne resurse, alate i mehanizme koje postoje u EU i zemljama kandidatkinjama za EU
– Educirati učesnike o komunikacijskim alatima i komunikaciji kako bi obuhvatili što je moguće širu ciljanu skupinu
–Stvoriti partnerstvo uključenih organizacija kako bi zajednički provodili aktivnosti sa ciljem promovisanja i informisanja mladih u Evropi o različitim prilikama za zapošljavanje mladih koje postoje a nedovoljno se koriste
– Kreirati nove projektne ideje i promovisati prilike za mlade u okviru programa za mobilnost u EU
Trening vode Vojislav Vujić iz Srbije i AgaAgnieszka Janik iz Poljske.
Vojislav Vujić je izvršni direktor i jedan od osnivača CET Platforme, koji ima više od 10 godina iskustva rada u civilnom sektoru, radeći sa mladima iz ugroženih grupa i volonterima. Vojislav je bio član Beogradskog Parlamenta, i certificirani je NDI trener sa dosta iskustva u regionalnim međunarodnim obukama za službenike za mlade, političke aktiviste i radnike.